Plotki suplementacyjne Suplementacja Suplementy diety

Witamina B12 może wywołać trądzik lub jego nasilenie!

Trądzik, czyli zmora nastolatków i coraz częstszy problem u osób dorosłych. Istnieje wiele czynników warunkujących jego rozwój i tak od zaburzeń hormonalnych poprzez nietolerancje pokarmowe aż po…witaminę B12!

Kobalamina bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego i krwionośnego. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Więcej o jej funkcjach oraz dawkowaniu przeczytasz tutaj.

Witamina B12 może nasilać już występujące problemy skórne (trądzik) lub nawet je wywołać!

B12 jest składnikiem wielu kompleksów z grupy B. Producenci zamieszczają ją w solidnych dawkach (Fully Active B Complex: 1000 mcg – 16667% RDA!) a te nie są dla nas obojętne.

Przebieg badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Los Angeles ujawnił bardzo ciekawe korelację pomiędzy witaminą B12 i występowaniem trądziku.
Kobalamina swoim działaniem wpływa na znajdującą się na skórze bakterię Propionibacterium Acnes wywołując jej wyższą aktywność! Ta aktywność przyczynia się do znacznie zwiększonej produkcji porfiryn (wydzieliny bakteryjne). Wywołują one silne stany zapalne na skórze co skutkuje licznymi wykwitami skórnymi. Co ciekawe jedna z  osób biorących udział w badaniu już po 1 tygodniu stosowania B12 zaobserwowała pojawienie się trądziku!

Dlatego jeśli masz skłonność do powstawania pryszczy zacznij od niewielkich dawek i obserwuj stan swojej skóry. Jeśli zauważysz nasilenie trądziku, a Twój stan zdrowia nie wymaga suplementacji – zrezygnuj z niej!

Badanie: http://stm.sciencemag.org/content/7/293/293ra103.short

 

O autorze

Jakub Kola

Jakub Kola

Interesuję się suplementacją oraz dietetyką od 2004 roku. Stale doskonale się w tych aspektach. Posiadam status doradcy na największym forum sportowym w kraju.

› Zobacz wszystkie artykuły

2 komentarze

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

  • Zgadza się! 2 tygodnie stosowania B12 i straszne zaskorniki na twarzy. Nigdy nie miałam problemów że skóra twarzy aż do teraz. Już wiem w czym problem. Odstawiam B12

Facebook

Ad