Kij w mrowisko Suplementacja Suplementy diety

Witamina A w walce z gruźlicą

Przez wieki widmo gruźlicy wisiało nad ludzkością niczym kosa Mrocznego Żniwiarza. Był to wyrok. Śmiertelna dolegliwość, którą można było spowolnić, ale która ostatecznie wysyłała chorego w zaświaty. W XVII wieku gruźlica dziesiątkowała populację Europy i budziła przerażenie przez kolejne dwa wieki. W 1921 roku zastosowano nowe metody leczenia i władza tej choroby skończyła się. Okiełznaliśmy ją. Poskromiliśmy. Tak przynajmniej nam się wydawało. Choroba się dostosowała i pojawiły się lekooporne prątki. Daleko jeszcze do jej ponownej władzy nad naszym życiem, ale w 2016 roku na świecie gruźlica zabiła 1,7 miliona osób. Jak na okiełznaną chorobę to o 1,7 miliona zgonów za dużo.

Od jakiegoś czasu obserwuje się zależność pomiędzy zachorowaniami na gruźlicę, a niedoborem witaminy A. W jaki sposób? Chorzy na gruźlicę cierpią na niedobór witaminy A, a sam niedobór zwiększa dziesięciokrotnie ryzyko wystąpienia choroby. Problem w tym, że przez długi czas nie potrafiono odkryć o co w tym wszystkim chodzi. To już przeszłość! Zespół naukowców z Trinity College i Szpitala św. Jakuba w Dublinie ustalił, że witamina A wspiera autofagię (jest to biologiczny proces kataboliczny, który polega na kontrolowanym rozkładzie przez komórkę cząsteczek chemicznych, fragmentów komórki i organelli komórkowych, Nagroda Nobla 2016 w kategorii medycyny), co z kolei pozwala skuteczniej eliminować prątki gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). Vitamin A Drops

Zespół badaczy opublikował swoje obserwacje w American Journal of Respiratory Cell and Molecular Biology. Wychodzi z nich, że witamina A pozwala organizmowi szybciej usuwać prątki gruźlicy, zwiększa układ odpornościowy płuc, a także wspiera wykrywanie stanów zapalnych. Właściwy poziom witaminy A sprawia, że nasze płuca są zdrowe, a widmo poważnej choroby majaczy daleko na horyzoncie. Dość daleko, by się nim szczególnie nie przejmować. I to nie tylko widmo gruźlicy! Okazało się, że witamina A działa równie skutecznie w walce z krztuścem. Oto jak swoje obserwacje podsumowuje dr Sharee A. Basdeo „Naszym następnym krokiem będzie przełożenie wyników laboratoryjnych na zastosowania kliniczne. Jeśli się to uda, by poprawić rokowania pacjentów, myślimy o dodawaniu witaminy A do istniejących terapii”.

Nie od dziś wiemy, że kluczem do długiego i zdrowego życia jest dbanie o właściwy poziom witamin. Teraz okazuje się, że zwykła witamina A jest w stanie skutecznie mierzyć się z odpornymi na leki bakteriami wywołującymi gruźlicę. Czy to może być klucz do naszego absolutnego zwycięstwa nad tą chorobą? W końcu bakteria może się uodpornić na leki, ale na witaminy już nie. Zapewne dalsze badania dadzą odpowiedź na to pytanie. A póki co możemy zadbać o właściwy poziom witaminy A w naszym organizmie. Na pewno nie zaszkodzi, a jak widać może bardzo pomóc.

źródło: http://trinitynews.ie/trinity-scientists-make-breakthrough-in-the-study-of-tuberculosis/

O autorze

Jakub Kola

Jakub Kola

Interesuję się suplementacją oraz dietetyką od 2004 roku. Stale doskonale się w tych aspektach. Posiadam status doradcy na największym forum sportowym w kraju.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad