Suplementacja Suplementy diety

Szyszynka. Czy „trzecie oko” reguluje nasz wewnętrzny zegar biologiczny?

Ci, którzy bez problemu zasypiają, uznają swoją zdolność do zapadania w błogi sen za coś naturalnego i oczywistego. Osoby, cierpiące na bezsenność nie znają tego komfortu, jakość ich życia jest znacznie obniżona, a oni sami – permanentnie zestresowani.

Wielu nie wie, że zdolność do spania (lub jej brak) spoczywa w jednym małym gruczole dokrewnym, który znajduje się w mózgu. Gruczoł ten znany jest pod nazwą szyszynka. Szyszynka znajduje się głęboko w naszym mózgu, między lewą i prawą półkulą, a jej funkcje były obiektem wielu badań, spekulacji oraz mitów.

W pewnym momencie naszej historii słynny filozof Rene Descartes uważał, że szyszynka jest to główna siedziba duszy – twierdzenie to zostało oczywiście odrzucone. Istnieją również pewne nurty ideologiczne, które uważają, że może to być brama do eterycznego wymiaru świata. Ten artykuł ma jednak bardziej przyziemny charakter. Po krótce postaramy się przedstawić wam najważniejsze informacje dotyczące szyszynki oraz jej wpływu na nasze zdrowie.

Szyszynka, jak sama nazwa wskazuje, ma kształt szyszki. Gruczoł ten, mylnie nazywany "trzecim okiem" w przeszłości, jest znany z produkcji i uwalniania melatoniny, która pomaga w regulacji rytmu dobowego i hormonów reprodukcyjnych.

Oznacza to, że odgrywa kluczową rolę w jakości snu i odpoczynku w nocy. Dlatego można powiedzieć, że szyszynka odgrywa znaczącą rolę w tym, jak funkcjonujesz w ciągu dnia. Problem z szyszynką często powoduje zaburzenia funkcji poznawczych i brak równowagi hormonalnej.

Szyszynka jest w stanie wytworzyć melatoninę poprzez funkcję swoich pinealocytów - komórek, które funkcjonują w komórkach gruczołu i glejaka, które pomagają aktywować neurony w mózgu, co powoduje szybkie dostarczanie melatoniny, gdy jest to potrzebne.

W jaki sposób szyszynka pomaga w regulacji snu?

Twoje ciało działa według schematu, który nazywa się rytmem okołodobowym. Są to wskaźniki mówiące o tym, kiedy się obudzić, odpocząć, przespać i skupić się w określonych porach dnia.

Pomyśl o tym jako o "monitorze aktywności" twojego ciała, który instruuje cię, kiedy co należy robić. Dzięki zsynchronizowanym rytmom uzyskasz tyle odpoczynku, ile twoje ciało uzna za właściwe i jednocześnie pozostaniesz skoncentrowany w ciągu dnia.

Dzięki temu zegarowi wewnętrznemu nie zasypiasz nagle w środku dnia, na przykład podczas schodzenia po schodach. Jest to jeden z powodów, dla których bardzo tego potrzebujesz. Ilość melatoniny w twoim ciele w danym momencie zależy między innymi od tego, ile naturalnego światła dostarczasz sobie w trakcie dnia.

Zwiększona ekspozycja często oznacza większą czujność i mniejszą skłonność do zasypiania, i na odwrót. Właśnie dlatego częściej zasypiasz, gdy rolety są zamknięte, a sypialnia jest ciemna, nawet jeśli jest południe, a słońce świeci w pełnej krasie.

Jest to możliwe, ponieważ mózg jest tak zaprogramowany, aby aktywować szyszynkę, gdy jest ciemno. Dlatego też o wiele trudniej zasypia się nam przy włączonym świetle.

Współcześnie jesteśmy narażeni na dużą ilość mocnego, jasnego światła. Dlatego też coraz więcej osób, zwłaszcza w dużych miastach, ma problem z zasypianiem. Część osób, z tego właśnie powodu, decyduje się na suplementacje melatoniny, aby poprawić swój sen, a co za tym idzie – jakość życia.

Związek między melatoniną a snem nie jest jednak tak oczywisty jak mogłoby się nam wydawać. Podczas jednego z badań naukowcy wycieli szyszynkę u szczurów laboratoryjnych, aby sprawdzić, czy ma to wpływ na ich zdolność do snu, przy zachowaniu normalnego rytmu dobowego.

Szczury, które zostały poddane pinealektomii (amputacji szyszynki) i grup kontrolna, podczas eksperymentu były eksponowane na równe ilości światła i ciemności. Wynik pokazał, że nie było istotnej różnicy w bezsenności i śnie w obu grupach.

Jeśli w ogóle, wykazywały podobne zachowania. Co następnie nasuwa pytanie: czy szyszynka funkcjonuje inaczej u różnych gatunków zwierząt? Czy ich funkcje różnią się w zależności od gatunku? Badacze wciąż próbują to rozgryźć.

Inne funkcje szyszynki

Funkcje szyszynki nie ograniczają się tylko do regulacji wzorców snu i czuwania. Ma również inne zalety, takie jak:

Wzmacnianie kości

Badania nad szyszynką wykazały silny związek między spadkiem jego aktywności a zwiększonym ryzykiem osteoporozy. Oznacza to, że jeśli szyszynka nie działa tak optymalnie, jak powinna, twoje kości mogą stać się kruche i słabe, zwiększając ryzyko złamania kości.

Niestety funkcje szyszynki mają tendencję do osłabiania się wraz z wiekiem. Jest to prawdopodobnie jeden z powodów, dla których kobiety w okresie menopauzy i po menopauzie cierpią na osteoporozę.

Ludzie, którzy cierpią z powodu spadku funkcji szyszynki mogą sięgnąć po suplementy melatoniny, które zwiększą gęstość kości i zmniejszą ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Poprawia funkcje poznawcze

Osłabienie i degradacja funkcji poznaczysz to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może przydarzyć się człowiekowi. Jest to jeden z powodów, dla których choroba Alzheimera zabija ludzi – z czasem zapominają oni bowiem o oddychaniu, przełykaniu itd.. Utrata pamięci, zmniejszona ostrość umysłu, osłabione funkcje kognitywne i otępienie są przerażające, nawet, gdy dotykają nas w lekkiej postaci.

Jeśli objawy osłabienia funkcji poznawczych trwają długo – warto sprawdzić w jakiej kondycji jest nasza szyszynka. Badania powiązały lepsze funkcje poznawcze z optymalną funkcją szyszynki. Związek ten jest dość oczywisty dla większości z nas. Zdecydowanie lepiej myślimy, pracujemy i kojarzymy fakty, gdy jesteśmy wypoczęci, a nasz rytm dobowy nie jest zaburzony.

Lepsza regulacja hormonów wzrostu

Udowodniono, że przysadka mózgowa, która znajduje się w podwzgórzu, produkuje i reguluje hormony wzrostu i tarczycę.

Istnieją badania wskazujące na możliwą interferencję ze strony szyszynki, jeśli występuje nadmierna produkcja melatoniny, co powoduje zahamowanie cyklu miesiączkowego, produkcji jajeczek i plemników.

Jednak gdy działa dobrze, może faktycznie pomóc w produkcji tych hormonów.

Może spowolnić proces starzenia się

Nie zrozumcie nas źle, jest zbyt wiele czynników, które przyczyniają się do procesu starzenia się. Ale jednym z kluczowych jest brak snu. Przedłużająca się bezsenność może skutkować szybszym starzeniem się, co sprawia, że ​​ wygląd jest starszy niż wskazuje na to data urodzenia.

Dzieje się tak często z powodu przedłużającego się "zużycia", uzupełnionego niewielkim lub zerowym odpoczynkiem. W rezultacie organizm nie ma wystarczająco dużo czasu, aby odpocząć i się zregenerować. Tak więc odpowiednia produkcja melatoniny może odgrywać rolę w spowalnianiu procesu starzenia.

W przypadku dorosłych, którzy są szczególnie zainteresowani zapobieganiem szybkiemu starzeniu, być może trzeba znaleźć sposoby, aby stymulować wyższy poziom melatoniny, ponieważ bezsenność zwykle wzrasta wraz z wiekiem i często występuje u osób starszych.

Skutki uboczne słabej funkcji szyszynki

W miarę jak się starzejesz, szyszynka może ulegać procesowi zwapnienia. Oznacza to po prostu, że twoje ciało zatrzymuje trochę wapnia w szyszynce. Gdy złoża są dość znaczące, może to negatywnie wpłynąć na funkcje szyszynki, czego skutkiem są niektóre z poniższych:

 • Zakłócenie rytmu dobowego,
 • Upośledzone poczucie kierunku,
 • Nudności i wymioty,
 • Bóle głowy i zawroty głowy,
 • Drżenie,
 • Osteoporoza lub kruche kości,
 • Zmienione cykle miesiączkowania,
 • Zmniejszone libido u mężczyzn
 • Sezonowa depresja.

Dlatego wszystko, co wpływa na sąsiednie lub bliskie narządy, takie jak podwzgórze, może wpływać na szyszynkę i osłabiać jej funkcje. Najlepszym sposobem na optymalne funkcjonowanie szyszynki, przez cały dzień każdego dnia jest:

 • Odpocznij - najlepiej w bardzo ciemnym pokoju,
 • Medytacja - opcjonalnie, ale pomaga uspokoić nerwy, odciąża cię i hamuje przepływ kortyzolu - hormonu stresu - w twoim ciele,
 • Daj sobie trochę słońca - ekspozycja rano i wieczorem może pobudzić twoją szyszynkę do optymalnego funkcjonowania,
 • Jedz zdrowo - wybieraj liściaste warzywa, warzywa i owoce. Dobre dodatki do diety to chlorella, buraki, olej oregano i ocet jabłkowy.
 • Pozbądź się urządzeń z niebieskim światłem - takich jak telefon komórkowy, laptop, tablety, telewizor i inne urządzenia, które mogą wpływać na twój sen,
 • Ograniczenie dźwięków docierających do sypialni.

Teraz już wiesz jak ważną rolę pełni szyszynka i co robić aby zapewnić jej optymalne warunki do pracy. Sen to jeden z najważniejszych czynników dla naszego zdrowia, w poniższych artykułach zawarliśmy garść porad pomocnych w uzyskaniu optymalnej jakości snu.

O autorze

Jakub Kola

Jakub Kola

Interesuję się suplementacją oraz dietetyką od 2004 roku. Stale doskonale się w tych aspektach. Posiadam status doradcy na największym forum sportowym w kraju.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad