Badania suplementów Healthy Lifestyle Plotki suplementacyjne Suplementacja Suplementy diety

Czy słodziki szkodzą mikrobiomowi?

Mikrobiom to ogół organizmów jakie występują w danym siedlisku. Jeżeli w grę wchodzą zdrowe bakterie, które są w naszym organizmie niezbędne, mikrobom jest niezwykle ważny by wiedzieć, czy mamy odpowiednią ich ilość, a więc i tym samym czy spełniają one swoją rolę.

Dziś chcielibyśmy podjąć bardzo poważny problem, jakim zajął się zespół z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer Szewie i Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze. Okazało się, że niektóre słodziki, jak również i suplementy diety, w których składzie słodzik się znajduje działają bardzo toksycznie dla bakterii mikrobiomu. Dotyczy to takich słodzików, jak:

  • Aspartam
  • Sukraloza
  • Sacharyna
  • Acesulfam K
  • Neotam
  • Adwantam

Dodatkowo w grupie tej znajduje się blisko dziesięć suplementów, które w swoim składzie te właśnie składniki zawierają.

Badania

Wszystko rozpoczęło się od bakterii E Coli czyli pałeczki okrężnicy. Jak wiadomo ta beztlenowa bakteria wchodzi w skład fizjologiczny flory bakteryjnej jelita grubego i spełnia niezwykle ważne role, w tym rozkład pokarmu, czy produkcja witamin z grupy B i K. Chcąc sprawdzić działanie słodzików na tę właśnie bakterię zmodyfikowano ją genetycznie, a następnie podano słodziki o których pisaliśmy powyżej. Wnioski pokazały jedno- słodziki niekorzystnie wpływają na aktywność mikrobiologiczną jelit, co z kolei przyczynia się do bardzo poważnych w skutkach konsekwencji. A będąc w temacie słodzików, tutaj również przeprowadzono badania z których wynika że owe sztuczne słodziki to zanieczyszczone środowisko zarówno, jeśli chodzi o wody gruntowe, jak również i wodę do picia.

Często nieświadomi jesteśmy tego, jak wiele zażywanych przez nas produktów może mieć niebywale duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki przeprowadzanym badaniom zyskujemy stosowną wiedzę, dzięki której wiemy co warto wybierać, a co z pewnością eliminować w naszego życia. Każde mądre eksperymenty stanowią kolejny krok na przód w trosce o nasze zdrowie, a nawet i życie.

O autorze

Sylwia Lelonek

Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką. W wolnym czasie trenuje i podróżuje. Wiedzę czerpie ze szkoleń, książek, najnowszych badań i merytorycznych dyskusji.

› Zobacz wszystkie artykuły

2 komentarze

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad