Plotki suplementacyjne Suplementacja Suplementy diety

Przydatność tauryny w stwardnieniu rozsianym

Wyniki najnowszych badań sugerują, że podawanie tauryny, cząsteczki naturalnie wytwarzanej przez ludzkie komórki, może zwiększyć skuteczność aktualnie stosowanych terapii stwardnienia rozsianego (SM). Naukowcy z The Scripps Research Institute (TSRI) odkryli, że tauryna pomaga w aktywacji procesu zwanego remielinizacją, który ma kluczowe znaczenie w naprawie uszkodzonych komórek nerwowych w stwardnieniu rozsianym.

„Remisja objawów SM zależy w dużej mierze od procesu remielinizacji, więc zastosowanie tauryny w połączeniu z istniejącym lekiem SM i przyszłe leczenie indukujące remielinizacje może pomóc pacjentom podnosząc ogólną skuteczność” – mówi dr Luke Lairson, docent chemii w TSRI i starszy autor badania. „To może być coś, co warto byłoby dodać do standardowej terapii SM”.

Odkrycie to wskazuje również na potencjał techniki zwanej „profilowaniem metabolicznym”, która może identyfikować przydatne endogenne metabolity, które organizm wytwarza już w małych ilościach, takich jak tauryna, do nowych zastosowań w terapiach lekowych.

„Profilowanie metaboliczne może oferować unikalny wgląd w wiele różnych chorób, zarówno mechaniczny, jak i terapeutyczny” – mówi dr Gary Siuzdak, starszy dyrektor TSRI Scripps Center for Metabolomics, profesor chemii, biologii molekularnej i obliczeniowej.

Badania zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Nature Chemical Biology.

Tauryna wspiera dojrzewanie komórek

Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, która rozwija się, gdy organizm zaczyna atakować ochronne osłonki mielinowe na komórkach nerwowych. Bez zdrowych osłonek mielinowych komórki nerwowe nie mogą się prawidłowo komunikować, a pacjenci odczuwają takie objawy, jak drętwienie, trudności w chodzeniu, niewyraźna mowa, utrata wzroku, powolny zanik podstawowych funkcji motorycznych.

Chociaż nie ma lekarstwa na SM, niektóre obecne terapie lekowe mogą zmniejszyć objawy SM przez zachęcanie komórek do ponownej mielinizacji. W badaniu Nature 2013 Lairson i współpracownicy wykazali, że lek benztropina, zatwierdzony do leczenia choroby Parkinsona, może również pomóc pacjentom z SM poprzez indukowanie komórek zwanych komórkami prekursorowymi oligodendrocytów w celu dojrzewania do oligodendrocytów wytwarzających mielinę i do naprawy uszkodzonych nerwów.

Następnym krokiem Lairsona było znalezienie cząsteczek, które mogłyby sprawić, że leki powodujące remielinizację byłyby jeszcze bardziej skuteczne, więc połączył siły z Siuzdakiem, aby przetestować potencjał cząsteczek zwanych endogennymi metabolitami, aby wpłynąć na komórki prekursorowe oligodendrocytów. Metabolity endogenne (czyli „pochodzące z wewnątrz”) są cząsteczkami naturalnie wytwarzanymi przez komórki naszego ciała i obejmują cukry, kwasy tłuszczowe i aminokwasy.

Nowe analizy i testy kontrolne w komórkach wykazały, że podczas gdy endogenny metabolit tauryna nie może samodzielnie indukować dojrzewania komórek prekursorowych oligodendrocytów, może on pomóc w połączeniu z lekami benztropiną lub mikonazolem. Naukowcy opisali taurynę jako „materiał wyjściowy”.

„Łączenie tauryny z lekami, które indukują różnicowanie, znacząco usprawnia proces” – mówi Lairson. „Dostajesz więcej mieliny.”

Lairson twierdzi, że odkrycie to jest ekscytujące, ponieważ wykazano, że tauryna jest bezpieczna w pewnych dawkach i jest z łatwością wykorzystywana przez mózg. „Nadal musimy przeprowadzać testy w modelach zwierzęcych, ale jest to dobry punkt wyjścia” – powiedział

Postępy w TSRI mają duże znaczenie dla medycyny 

Dzięki odkryciu dokonanym podczas tego badania, że ​​podawanie określonego endogennego metabolitu może wpływać na los i funkcję komórki, badacze mają nową drogę do opracowania nowatorskich terapii dla wielu chorób.

Profilowanie metaboliczne wykorzystuje rozwój technologii, który naukowcy mogą wykorzystać do analizy zaburzeń metabolicznych w chorobie, a następnie zastosować tę informację do odszyfrowania szczegółów mechanicznych. Docelowo naukowcy mają nadzieję zidentyfikować aktywne endogenne metabolity, które mogą odwrócić fenotypy związane z patologią.

Siuzdak jest zachęcany przez prawie 21 000 naukowców, którzy obecnie używają opartej na Chmurze platformy do metabolicznego profilowania XCMS / METLIN dla tego typu badań – i prezentują interesujące metabolity.

„W przeciwieństwie do innych technologii omicznych, piękno metabolomiki i testowania aktywności polega na tym, że metabolity są łatwo dostępne na rynku, generalnie tanie i mogą bezpośrednio wpływać na fenotyp” – mówi Siuzdak. „Nie jesteśmy już biernymi obserwatorami, ale aktywnymi uczestnikami”.

O autorze

Jakub Kola

Jakub Kola

Interesuję się suplementacją oraz dietetyką od 2004 roku. Stale doskonale się w tych aspektach. Posiadam status doradcy na największym forum sportowym w kraju.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad