Badania suplementów Healthy Lifestyle Plotki suplementacyjne Suplementacja Suplementy diety

Pregnenolon – czy warto go brać?

Pregnenolon jest to neurosteroid, którego zadaniem jest stymulacja mózgu do pracy. Produkowany z cholesterolu, powstaje przy współudziale witaminy B5 i koenzymu A. W nadnerczach hormon ten przekształca się w progesteron lub DHEA, a z tych z kolei kolejne, w tym kortyzol, testosteron, estrogeny i aldosteron.

Pregnenolon jest niezwykle istotny w organizmie każdego człowieka, dlatego też rozpoczyna on biochemiczne procesy i wpływa pozytywnie na całe ciało człowieka. Bez niego nie doszłoby do syntezy wielu hormonów, bez niego nie mielibyśmy energii, źle byśmy się czuli, a nasz umysł nie pracowałby tak, jakbyśmy tego chcieli. Pregnenolon produkowany jest w nadnerczach, w mózgu i w narządach płciowych, ale może również być tworzony przez ślinianki i białe krwinki, jeśli istnieje taka potrzeba.

Jak działa pregnenolon?

Pregnenolon jest niezwykle istotny w poprawnym funkcjonowaniu naszego organizmu, bowiem wpływa on na pracę całego ciała i na wiele aspektów naszego życia. Po pierwsze pregnenolon wspiera pracę mózgu i jego sprawność. Za co więc jest odpowiedzialny? Między innymi za aktywność neuronów, za ich wzrost, za tworzenie się nowych synaps i mieliny. Pregnenolon jest doskonały przy uszkodzeniach mózgu, w tym przy udarze i szeregu kontuzji wykazując działanie neuroprotekcyjne. Poprawia szybkość uczenia się i zapamiętywania. Wpływa na działanie dopaminy, GABA, acetylocholiny i receptorów NDMA. Po drugie hormon ten w odpowiedniej ilości reguluje sen. Dla wszystkich osób cierpiących z bezsennością, mała dawka Pregnenolonu może przyczynić się do poprawy zasypiania, jak również i samej jakości snu. Niestety przyjęta w zbyt dużej dawce może jeszcze bardziej rozregulować i zaburzyć sen. Po trzecie poprawia nastrój. Jest środkiem dzięki któremu mamy więcej energii i chęci do życia. Jest to hormon idealny na depresję i stany lękowe. Działa także w schizofrenii, w RZS i przy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Działa bardzo dobrze na układ odpornościowy, radzi sobie z chorobami chronicznymi i  z bardzo mocnym zmęczeniem.

Czy pregnenolon jest bezpieczny?

Nad pregnenolonem przeprowadzono wiele badań, by sprawdzić czy jego przyjmowanie dodatkowo jest bezpieczne. Przeprowadzone obserwacje doprowadziły do jednoznacznych wniosków- nie ma żadnych skutków ubocznych i cechuje się dobrą tolerancją. Z racji tego, że nasz organizm produkuje go sam, zna go bardzo dobrze i przyjęcie go nie stanowi dla nas żadnego zaskoczenia. Początkowo mogą pojawić się bóle głowy czy nadmiar snu, ale przyzwyczajając się do zwiększonej dawki problemy z pewnością znikają.

Oczywiście to, że nie ma negatywnych stron swojego działania, nie oznacza to, że nadmiar nie będzie szkodliwy. Będzie, gdyż jest to hormon, który wpływa na całą gospodarkę hormonalną. Jego przyjmowanie uzależnione jest od wyników naszych badań hormonalnych. Dawka powinna być właśnie do nich w pełni dostosowana. Warto pamiętać przy przyjmowaniu o łączeniu Pregnenolonu z innymi suplementami, które przyczynią się do wielu dla organizmu zalet. Stosowanie z resweratrolem ogranicza wzrost estradiolu i estronu, a nasila wzrost testosteronu i androstendionu. Ponadto powoduje zahamowanie działania kortyzolu.

Pregnenolon jest bezpieczny jeśli przyjmujemy go z głową. Skutkami źle dobranej dawki jest uczucie niepokoju, problemy ze snem, czy też zmiany skórne. Mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, nudności i rozbicie organizmu. Zanim rozpoczniemy przyjmowanie należy:

  • Wykonać badanie hormonów
  • Uzupełnić dietę w produkty bogate w witaminy z grupy B, w witaminę C, magnez, żelazo, selen i cynk
  • Zlikwidować wszelkie stany zapalne
  • Stosować się do zaleceń specjalisty i nie robić nic na własną rękę.

Dawka Pregnenolonu

Nie można określić jednoznacznie, jaka dawka będzie odpowiednią, gdyż wszystko tak naprawdę zależy od wyników naszych hormonów. U osób zdrowych, które chcą poprawić swój nastrój, problemy ze snem, zmęczenie i brak energii powinny rozpocząć od przyjęcia dawki 5 mg i ewentualnie po jakimś czasie ją zwiększyć. W przypadku wielu chorób, w tym na przykład stanów zapalnych czy schizofrenii dawka może wynieść nawet 25mg. Jedyną zasadą jest skonsultować przyjmowanie z lekarzem, bo branie czegoś samemu może wyrządzić więcej szkody, niż pożytku.

O pregnenolonie możesz jeszcze przeczytać tu:
Część 1
Część 2
Część 3

O autorze

Sylwia Lelonek

Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką. W wolnym czasie trenuje i podróżuje. Wiedzę czerpie ze szkoleń, książek, najnowszych badań i merytorycznych dyskusji.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad