Kij w mrowisko

Pierwiastkowa analiza włosa – wierzyć czy nie?

Nieinwazyjna metoda, która powie o twoim zdrowiu więcej niż badanie krwi? Da pełniejszy obraz zachowania homeostazy w organizmie? W porę zaalarmuje o niedoborach świadczących o nadchodzącej osteoporozie czy cukrzycy? Brzmi jak bajka? I słusznie. Bo wartość analityczną tego badania można włożyć między mity.

Zacznijmy zatem od podstaw.

Czym jest włos?

Włos jest wytworem skóry, powstającym z zrogowaciałych włókien naskórka. Włosy zaczynają się zawiązywać w 3 miesiącu życia zarodka; najpierw pojawiają się zawiązki na łukach brwiowych oraz na górnej i dolnej wardze. Jeszcze w końcu 3 i w 4 miesiącu włosy pojawiają się coraz liczniej na głowie i zaczynają pokrywać dalsze okolice skóry. Już w końcu 7 miesiąca prawie cała skóra pokrywa się gęstym, delikatnym, krótkim i jasnym owłosieniem, tzw. meszkiem. W miejscu zawiązywania się włosa komórki warstwy rozrodczej naskórka żywo się rozrastają i tworzą wnikający w mezenchymę czop komórkowy przedłużający się w długie, cylindryczne pasmo nabłonkowe. Pasmo to rośnie skośnie do powierzchni skóry i na swym końcu uwypukla się kolbowato, tworząc zawiązek przyszłej opuszki(cebulki). W koniec tego zawiązka od dołu wrasta tkanka łączna i tworzy brodawkę włosa- silnie unaczynioną.

Na wydłużającym się zawiązku włosa przyczepia się mięsień przywłosowy, wyżej zaś uchodzi gruczoł łojowy. Komórki cebulki rozmnażają się i stanowią właściwe źródło materiału, z którego powstaje włos; noszą one też nazwę macierzy włosa. Nowe komórki powstające z macierzy układają się w stożek, który rosnąc dalej ku powierzchni skóry, toruje sobie drogę wzdłuż osi pierwotnego pasma nabłonkowego, rozsuwa jego komórki i tworzy w nim kanał. Ze ścian tego kanału powstaje pochewka włosa,mieszkiem włosa.  Wzrastający na długość korzeń włosa w 6 miesiącu życia płodowego przenika do naskórka i wydobywa się na zewnątrz tworząc łodygę. Główną rolę w rozwoju włosa w ciągu całego życia odgrywa skóra właściwa, gdyż zniszczenie brodawki włosa powoduje jego trwałe wypadnięcie, a nawet rozwój blizny. Odwrotnie, mechaniczne wyrwanie włosa wraz z jego naskórkową torebką nie powoduje tego skutku, a usunięty włos zastępuje nowy, który odrasta z opuszki włosa.

Cykl życia włosa

Włosy są martwymi, zrogowaciałymi tworami i z chwilą całkowitego wykształcenia nie podlegają wpływom fizjologicznym. Czynniki te mają natomiast duży wpływ na właściwości włosa w okresie poprzedzającym jego tworzenie się. Przez cykl włosowy rozumiemy okres od początku wzrostu włosa do jego samoistnego wypadnięcia i zakończenia fazy spoczynkowej. W każdym mieszku włosowym następują po sobie w rytmicznej kolejności trzy fazy: wzrostu i pełnej czynności, inwolucji i spoczynkową. W każdej z tych faz mieszek włosowy podlega na tyle wyraźnym zmianom, że w obrazie mikroskopowym daje się ustalić aktualną fazę rozwojową włosa. Trójfazowa kolejność cyklu włosowego jest stała, a cykl włosowy powtarza się wielokrotnie w ciągu życia. Długość poszczególnych faz jest różna dla włosów w rozmaitych okolicach ciała. Tak np. w obrębie owłosionej skóry głowy w fazie wzrostu znajduje się stale około 90% wszystkich włosów. Odwrotnie przedstawia się cykl włosowy meszku, który charakteryzuje wyraźna przewaga fazy inwolucji i spoczynku nad fazą wzrostu.

Chemia włosa

Pierwiastkowy skład włosa jest cechą zmienną genetycznie, a uzależniony jest od ilości keratyny i zróżnicowaniu jej postaci we włosie(jest to skorelowane z rasą, płcią, wiekiem, ale i czynnikami zewnętrznymi). Nie są to jednak zmiany świadczące o ilości pierwiastków w organizmie! Poza jednym wyjątkiem. Pierwiastki określane jako metale ciężkie(ołów, kadm, arsen) wykazują silne powinowactwo do siarki, a keratyna, która w dużej mierze buduje włosy, składa się z aminokwasów siarkowych. A i wówczas możemy jedynie stwierdzić, że doszło do przyjęcia metalu ciężkiego drogą jelitową lub pozajelitową, nie możemy mówić o analizie ilościowej.

Wpływ odżywiania i suplementacji na włosy

W czasie II wojny światowej ustalono, że skrajny głód powoduje u dzieci zmiany troficzne we włosach i ich wypadanie. Włosy odrastały u nich po włączeniu pełnoenergetycznej, urozmaiconej diety. Wpływ odżywiania to wpływ na macierz włosa, ale nigdy nie jest to wpływ na łodygę. Łodyga włosa żyje nawet pięć lat! Ulega w tym czasie procesom degeneracji- długotrwałe moczenie w wodzie, środki chemiczne np. farba do włosów, mydła, a przede wszystkim promienie UV doprowadzają do degeneracji włókien keratynowych, ich hydrolizy, co powoduje zmiany w strukturze, ale i udziale poszczególnych pierwiastków w łodydze włosa.

Tak więc, analiza pierwiastkowa włosa jest badaniem naciągającym na znaczne koszta, a nie obrazującym zgoła nic o naszym zdrowiu. Nie można na jej podstawie zaoordynować leczenia, ani suplementacji. Badanie włosów nigdy nie będzie miało przewagi nad badaniem krwi!

 

O autorze

Sylwia Lelonek

Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką. W wolnym czasie trenuje i podróżuje. Wiedzę czerpie ze szkoleń, książek, najnowszych badań i merytorycznych dyskusji.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad