Healthy Lifestyle Suplementacja

Pau d’arco – co warto wiedzieć o tym niezwykłym drzewie?

Pau d'arco (Tabebuia impetiginosa i Tabebuia avellanedae) to rodzaj drzewa pochodzącego z lasów deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. W medycynie wyciągi z kory drzewa pau d'arco są od dawna stosowane w leczeniu wielu problemów zdrowotnych. Obecnie powszechnie dostępny w formie suplementów diety, wyciąg z pau d'arco ma wiele zalet zdrowotnych. Pau d'arco zawiera wiele związków, które mają wpływ na zdrowie, w tym kwercetynę (rodzaj przeciwutleniacza) i antrachinon (substancję o działaniu przeczyszczającym).

Korzyści:

Wciąż brakuje badań nad skutkami zdrowotnymi pau d'arco. Istnieją jednak pewne dowody na to, że pau d'arco może przynieść korzyści prozdrowotne. Oto kilka kluczowych wyników badań:

1) Rak

W raporcie opublikowanym w Journal of Ethnopharmacology, badacze dokonali przeglądu dostępnych badań na temat pau d'arco i odkryli, że zioło może oferować korzyści przeciwrakowe. Na przykład badania laboratoryjne wskazują, że beta-lapachon (związek znajdujący się w pau d'arco) może pomóc w indukowaniu apoptozy, czyli zaprogramowanej genetycznie śmierci komórek, niezbędnej do zatrzymania proliferacji komórek nowotworowych. Należy pamiętać, że do czasu przeprowadzenia rzetelnych badań dotyczących przeciwnowotworowych działań au d'arco nie wolno zalecać w leczeniu lub profilaktyce raka.

2) Stany zapalne

Pau d'arco może również pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych, jak donosi badanie opublikowane w Journal of Ethnopharmacology w 2008 roku. Na podstawie testów przeprowadzanych na myszach, autorzy badania ustalili, że pau d'arco może hamować wytwarzanie substancji prozapalnych znanych jako prostaglandyny. Chociaż autorzy badania doszli do wniosku, że ekstrakt z pau d'arco może potencjalnie pomóc w leczeniu stanów związanych z zapaleniem, takich jak zapalenie stawów i miażdżyca, ważne jest, aby zauważyć, że obecnie brakuje badań klinicznych testujących skuteczność stosowania pau d'arco w takich przypadkach.

3) Infekcje grzybicze

W raporcie opublikowanym w 2001 roku w Journal of Ethnopharmacology naukowcy przeanalizowali aktywność przeciwgrzybiczą 14 rodzajów roślin paragwajskich, powszechnie stosowanych w medycynie tradycyjnej. Odkrycia ujawniły, że - wraz z paragwajskim gadem, palo blanco i corrida yerba de guava - pau d'arco miały największą aktywność przeciwko grzybom i drożdżom.

W medycynie alternatywnej wyciąg z pau d'arco jest zazwyczaj reklamowany jako naturalny środek dla następujących problemów zdrowotnych:

 • artretyzm,
 • astma,
 • zapalenie oskrzeli,
 • przeziębienia,
 • cukrzyca,
 • choroba serca,
 • hemoroidy,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • zapalenie,
 • toczeń,
 • ból,
 • Choroba Parkinsona,
 • łuszczyca,
 • infekcje drożdżakowe.

Ponadto, niektórzy zwolennicy rośliny twierdzą, że pau d'arco może zapobiegać i leczyć niektóre rodzaje nowotworów, poprawiać trawienie, wzmacniać układ odpornościowy i wspomagać detoks.

Gdzie go znaleźć

Powszechnie dostępne w sprzedaży online suplementy diety zawierające wyciąg z pau d'arco można znaleźć w wielu sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach specjalizujących się w suplementach diety.

Ostrzeżenia

Ze względu na brak rzetelnych badań, niewiele wiadomo na temat bezpieczeństwa długotrwałego stosowania suplementów zawierających pau d'arco. Istnieją jednak pewne obawy, że niektóre związki występujące w pau d'arco mogą mieć działanie toksyczne przy stosowaniu dużych dawek.

Te związki obejmują hydrochinon, który może powodować uszkodzenie wątroby i nerek. Ponadto pau d'arco może wywoływać działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, nudności, wymioty i biegunka. Ponieważ pau d'arco może również powodować krzepnięcie krwi, powinno się go unikać u osób z zaburzeniami krzepnięcia i / lub u osób stosujących leki rozrzedzające krew.

Suplementy zawierające tę substancję nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa. Należy również mieć świadomość, że suplementy diety są niewystarczająco kontrolowane, zawartość niektórych produktów może różnić się od podanej na etykiecie produktu. Ponadto, nie ustalono bezpieczeństwa stosowania suplementów u kobiet w ciąży, matek karmiących, dzieci oraz osób z chorobami lub przyjmujących leki.

Ze względu na ograniczone badania, jest zbyt wcześnie, aby polecić pau d'arco jako skuteczną substancję leczniczą. Jeśli rozważasz użycie go, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby rozważyć potencjalne ryzyko i korzyści. Należy pamiętać, że medycyna alternatywna nie powinna być stosowana jako substytut standardowej opieki. Samo stosowanie suplementu i unikanie lub opóźnianie tradycyjnej opieki może mieć poważne konsekwencje.

 

Bibliografia:

 1. Byeon SE, Chung JY, Lee YG, Kim BH, Kim KH, Cho JY. "In vitro and in vivo anti-inflammatory effects of taheebo, a water extract from the inner bark of Tabebuia avellanedae." J Ethnopharmacol. 2008 Sep 2;119(1):145-52.
 2. Gómez Castellanos JR, Prieto JM, Heinrich M. "Red Lapacho (Tabebuia impetiginosa) 0 a global ethnopharmacological commodity?" J Ethnopharmacol. 2009 Jan 12;121(1):1-13.
 3. Portillo A, Vila R, Freixa B, Adzet T, Cañigueral S. "Antifungal activity of Paraguayan plants used in traditional medicine." J Ethnopharmacol. 2001 Jun;76(1):93-8.

O autorze

Sylwia Lelonek

Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką. W wolnym czasie trenuje i podróżuje. Wiedzę czerpie ze szkoleń, książek, najnowszych badań i merytorycznych dyskusji.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad