Popularne artykuły

Niezwykły suplement 5-HTP i jego 3 największe zalety
Word Cloud on a white background - 5-HTP
Suplementacja

Niezwykły suplement 5-HTP i jego 3 największe zalety 

Co to jest 5-HTP i jak działa? Jest to naturalny związek, który jest wytwarzany przez organizm. Twoje ciało używa 5-HTP w celu uzyskania zarówno serotoniny, jak i melatoniny. Te ważne hormony są odpowiedzialne za utrzymanie dobrego nastroju i zdrowego snu. Ludzie korzystają z 5-HTP ze względu na bardzo wiele korzyści, które oferuje. Obejmują one wspieranie zdrowego nastroju, utrzymanie prawidłowych wzorców snu oraz zmniejszenie apetytu.

5-HTP nie leczy żadnej choroby lub dolegliwości. Jest to jednak potężny suplement diety. Niektórzy uważają nawet 5-HTP za nootropowy. Zwiększenie poziomu serotoniny jest zwykle bezpiecznym sposobem na poprawienie nastroju, ale może być niebezpieczne, jeśli przyjmuje się go razem z lekami na receptę.


5-HTP co to?

5-hydroksytryptofan (5-HTP) to związek wytwarzany w organizmie z aminokwasu tryptofanu. Jest prekursorem neuroprzekaźnika serotoniny i hormonu melatoniny.

5-HTP jest najczęściej wytwarzany z nasion afrykańskiej rośliny Griffonia simplicifolia . Suplement ten zyskuje duże uznanie, ponieważ uważa się, że dostarczanie organizmowi 5-HTP może zwiększyć poziom serotoniny w organizmie. 

5-HTP jak działa?

Organizm wytwarza serotoninę poprzez szereg przemian chemicznych, zaczynając od aminokwasu L-tryptofanu. Jedną z substancji chemicznych na drodze od przekształcenia L-tryptofanu do serotoniny jest 5-HTP. Serotonina może wpływać na sen, apetyt, zachowania seksualn czy nawet odczuwanie bólu. Ponieważ 5-HTP zwiększa syntezę serotoniny, jest stosowany w wielu chorobach, w których serotonina odgrywa ważną rolę, w tym w depresji, bezsenności, otyłości i wielu innych stanach.

Korzyści 5-HTP

  1. Poprawa i utrzymanie dobrego samopoczucia

5-HTP jest związkiem prekursorowym zarówno dla melatoniny, jak i serotoniny. Melatonina pomaga zapewnić zdrowy sen, a serotonina wpływa na utrzymanie dobrego nastroju. [1] W rezultacie suplementy zawierające 5-HTP powodują zauważalnie lepsze samopoczucie.

Kiedy brać 5-HTP? Koncepcja, że 5-HTP może być stosowane w leczeniu depresji jest wysoce sporną kwestią i potrzeba większej ilości dowodów. Nie ma wystarczających badań, aby potwierdzić tę tezę, a niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że 5-HTP może być szkodliwe w niektórych formach depresji [2].

Nie popieramy stosowania 5-HTP w przypadku jakichkolwiek zaburzeń, zwłaszcza samowolnego odstawiania leków i zastępowania ich tym suplementem.

    1. Tłumi apetyt

    5-HTP zwiększa poziom serotoniny. To natomiast powoduje zmniejszenie łaknienia i głodu, w szczególności w przypadku produktów o dużej zawartości węglowodanów. [3] Liczne badania wykazały potencjał 5-HTP, aby zmniejszyć apetyt na węglowodany. Jest to korzystne dla każdego, kto chce schudnąć lub jest na diecie. Może być również pomocne dla osób ćwiczących lub zajmujących się budowaniem masy mięśniowej.

    Przeprowadzono kilka badań dotyczących wpływu 5-HTP na apetyt u ludzi. Jedno z badań przeprowadzonych na 20 otyłych pacjentach wykazało, że suplementy 5-HTP powodowały znaczną utratę wagi i mniejsze spożycia węglowodanów [4].

    1. Pomaga zapewnić zdrowy sen

    Kiedy przyjmujesz 5-HTP, twoje ciało zmienia tę substancję w melatoninę. Melatonina jest „hormonem snu”, który organizm produkuje, aby regulować wzorce snu. Mówiąc prosto, im więcej melatonina tym lepszy sen [5], więc 5-HTP może być też stosowany na bezsenność.

    To świetny sposób, aby pomóc ludziom, którzy zmagają się z zasypianiem lub wybudzają się w nocy. Dodatkowym bonusem jest poprawa nastroju. Trudności ze snem mogą powodować złe nastroje i drażliwość, a 5-HTP jest idealnym suplementem diety w tym przypadku.

    Rekomendowana dawka 5-HTP.

    Typowa dawka dla 5-HTP wynosi około 300-500 mg, przyjmowana raz na dobę. Można również stosować niższe dawki i rozdzielić je w ciągu dnia. W celu zahamowania apetytu, można przyjmować 5-HTP z jedzeniem, ponieważ istnieją pewne dowody na to, że zwiększa poczucie "pełności" [6].

    W przypadku wsparcia w depresji stosuje się 180-800mg 5-HTP przez okres 2-6 tygodni w dziennej dawce podzielonej na 3 porcje.

    5-HTP interakcje z lekami

    Stosując 5-HTP należy zachować szczególną ostrożność w przypadku zażywania leków:

    • Karbidopa
    • Dekstrometorfan
    • Meperydyna
    • Pentazocyna
    • Tramadol

    Efekty uboczne - czy 5-HTP jest bezpieczny?

    5-HTP jest bezpiecznym suplementem diety stosowanym do poprawy nastrojów i zmniejszenia apetytu. Działania niepożądane mogą obejmować zgagę, bóle brzucha i nudności. Nie przekraczać zalecanej dawki. [7] 5-HTP można dostać bez recepty. Należy pamiętać że w kombinacjach z lekami mogą wystąpić skutki uboczne.

    Uwaga: Nie przyjmuj 5-HTP, jeśli stosujesz leki na receptę, szczególnie leki z grupy SSRI, ponieważ ich kombinacja może być śmiertelna.

    Gdzie kupić 5-HTP?

    Najczęściej pojawiają się pytania, gdzie kupić 5-HTP oraz który 5-HTP wybrać. Zależy nam na produktach dobrych jakościowo o sprawdzonym działaniu. Nie warto kupować tego produktu z nieznanych źródeł. Najlepiej zamówić go  tutaj.

      Podsumowanie:

      Podsumowując, widzimy, że 5-HTP jest doskonałym suplementem dla poprawy nastroju, utrzymania zdrowego snu i podczas redukcji. Zalecana dawka 5-HTP wynosi około 300-500 mg na dobę. Warto skonsultować się ze specjalistą i dobrze obserwować swój organizm w trakcie przyjmowania tego suplementu.

       


       

       

      Powiązane artykuły

      19 Comments

      1. Karol

        nie jedzcie tego jak cukierkow, wcale nie jest zawsze bezpieczne wyrzucanie serotoniny

      2. Robert

        Biore to I jakos nie pomaga mi na sen

        1. Jola

          Boje się to brać . Nie wiem dlaczego . Nie biorę żadnych antydepresantów mam problem z wybudzaniem się i podjadaniem w nocy . Czy to bezpieczne ?

          1. Jakub Kola

            Bezpieczeńśtwo zależy od stosującego. Jeśli ma Pani jakieś przeciwwskazania, bądź obawy to lepiej nie przyjmować.

          2. Ewelina

            Jeżeli masz takie objawy to zrób krzywa cukrowa i insulinowa bo to może być hipoglikemia reaktywna

      3. Adam

        po jakim czasie zaczyna działać? Dokładniej w jakim tempie uzupełnia serotoninę?

        1. Jakub Kola

          To sprawa mocno indywidualna i zależna od niedoborów…

        2. Sławomir

          Mi po pierwszej dawce i 10-15 minutach i od tamtej pory rzuciłem leki

      4. Sławomir

        Odkąd biorę pomaga. Rzuciłem leki psychtropowe na rzecz 5-htp i po kilkunastu latach wreszcie schudłem, poprawiło mi się samopoczucie i sen. Jestem szczęśliwy <3

        1. Izabela

          A jaką dawkę Pan przyjmuje? I czy odstawił Pan najpierw antydepresanty(w sensie powoli) i dopiero ten suplement, czy jak??

          1. Sławomir

            200-500mg w zależności od samopoczucia. Leki rzuciłem po 3 dniach zażywania 5-htp bo jak napisano wyżej niewskazane jest mieszanie 5-htp z antydepresantami. Pozdrawiam

            1. PsycHoLiza

              Jakby pan faktycznie brał psychotropy to w przypadku zejścia z tych leków w 3 dni to byś pan na ojomie wylądował …ale ściema ?

              1. Elik

                Moim zdaniem dziala po pol godz od zazycia slicznie usypia I zmiany sa zauwazalne juz nastepnego ranka. Nie wiem jak ma sir to z antydepresantami, lecz pasuje to z niacyna I wit. C razem na noc:) zazywam co 2gi dzien choc w trudnych chwilach ciagiem tydzien po 200mg -600mg na raz sie zdazylo, ale wg mnie za duzo trudno wstac potem. Przed 22.00 I o 7.00 jak skowronek:)

      5. Jan

        Jakie efekty odczuwacie po 5htp?

        1. Elzbieta

          Zaczelam brac od 3 dni. To, co zauwazylam po tych 3 dniach, to przestalam sie wybudzac w nocy. Kazdy suplement dziala po jakims czasie stosowania, wiec czekam, bo mam nadzieje odstawic dzieki 5 Htp leki nasenne.

          1. Małgorzata

            Ja spałam w nocy bardzo niespokojnie budząc się co pół godziny w ciągu dnia byłam jak pijana. bo nie wyspana…czułam się okropnie …nigdy więcej tego świństwa nie wezmę do ust

      6. Mateusz

        Kupiłem 5htp kapsułki 200 mg.
        Przez 1 miesiąc codziennie bralem od 200 do 400 mg / dobę.
        Samopoczucie wyraźnie lepsze, jednak po miesiącu musiałem zredukować ilość zazywanych kapsułek że względu na to, że czasami po przyjęciu jej, miewałem zawroty głowy, nudności i „dziwny, niekomfortowy stan”.

        Jeśli chodzi o sen, to działa podobnie jak melatonina 5mg, jednak czasem kiedy wypiłem alkohol (Lampka wina / 2 piwa) i przyjąłem 200 mg 5htp, dostawałem porządnej fazy, uczucie odrealnienia i mocno psychozowy stan jak po jakichś dragach. Sny intensywne i dziwne. Na drugi dzień zły humor, poczucie winy, niepewność, splątanie, brak chęci do działania.

        Odstawiłem alkohol, ale uważam (przynajmniej w moim przypadku) 200 mg to zbyt duża dawka.

        Nie przyjmuje żadnych leków z grupy SSRI

        Jestem osobą szczupłą, 5htp zacząłem stosować w celu złagodzenia stanów depresyjnych i to mi pomogło.

        Jednak przez nieprzyjemne fizyczne odczucia muszę na jakiś czas odstawić ten suplement.

        Myske, że każdy organizm zachowa się inaczej.

        5htp, które brałem to firma RISE suplements.
        Było to najtańsze 5htp na allegro, może dlatego daje opisane wyżej skutki uboczne..

        Ogólnie polecam na początek kupić mniejsza dawkę tj. 100 mg. Zawsze można wziąć 2 kapsułki jeśli zajdzie taka potrzebna. Dla mnie 200 mg na raz to zbyt dużo.

        Mężczyzna 33 lata, 183 cm wzrostu, 76 kg

      7. kasia

        Serotonina nazywana jest hormonem szczęścia z powodu pozytywnego wpływu na nasz nastrój. Bez niej stajemy się przygnębieni, rozdrażnieni, a nawet popadamy w stany depresyjne. Problem w tym, że serotoniny nie można spożyć bezpośrednio z dietą czy suplementować. Serotonina musi zostać wytworzona w organizmie i działać w mózgu. W tym celu potrzebne są sprawne szlaki metaboliczne zaangażowane w jej wytwarzanie

        1. Ewa

          Skąd te bzdury??? Serotonina jest wytwarzana też w jelitach,5THP jest prekursorem serotoniny
          Tak samo działa jak antydeptesant

      Dodaj komentarz

      Wymagane pola są zaznaczone *