Healthy Lifestyle Kij w mrowisko

Leucyna – wzmocnienie działania metforminy

Zaburzenia gospodarki cukrowej to dość popularny problem. Leki, które przepisywane są na leczenie insulinooporności i kontroli glikemii to zazwyczaj metformina. Jak łatwo wesprzeć jej działanie?

Ścieżka sygnalizacyjna Sirt1/AMPK to kluczowy czynnik regulacji energii, metabolizmu tłuszczy oraz glukozy. Leucyna aktywuje Sirt1 i wzmacnia inne aktywatory AMPK, co powoduje poprawę wrażliwości na insulinę. Na tej podstawie stwierdzono, że leucyna będzie wzmacniała działanie metforminy, która zbiera się na tym szlaku.

Badano wpływ kombinacji leucyny połączonej z metforminą oraz samej metforminy na kontrolę glikemii u myszy opornych na insulinę. Były one na diecie wysokotłuszczowej, a badanie trwało 6 tygodni.

  Kombinacje leucyny z metforminą skutkowały wzrostem aktywności Sirt1 i AMPK w tkankach, a co za tym idzie - poprawą reakcji na leczenie i obniżeniem stężenia glukozy we krwi na czczo i po posiłku. Zmiany były widoczne już po 7 dniach leczenia i utrzymywały się przez cały okres badania.

  Te dane pokazują, że dodawanie leucyny do metforminy umożliwia zmniejszenie dawki przyjmowanego leku i poprawą reakcji organizmu na wydzielaną insulinę. Co ważne, dodatek resweratrolu wzmacniającego działanie leucyny, nie miał żadnego wpływu.

  O autorze

  Sylwia Lelonek

  Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką. W wolnym czasie trenuje i podróżuje. Wiedzę czerpie ze szkoleń, książek, najnowszych badań i merytorycznych dyskusji.

  › Zobacz wszystkie artykuły

  Dodaj komentarz

  Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

  Facebook

  Ad