Suplementacja Suplementacja podczas odchudzania Suplementy diety

Lepsze samopoczucie i pamięć dzięki Bacopa monnieri

Bacopa monnieri jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych ajurwedyjskich leków. Niektóre zapiski w starodawnych księgach wskazują na jego wykorzystywanie już w roku 800 przed naszą erą! [1] Zioło to jest również znane jako Brahmi. Spektrum działania bacopa jest niezwykle szerokie. To ziołowe lekarstwo na wszystko, począwszy od lęku do depresji, a nawet trądu [2]. Aktualnie jest wykorzystywane głównie ze względu na swoje właściwości adaptogenne, neuroprotekcyjne, a także wzmacniające funkcje kognitywne.

Bacopa oferuje szeroki zakres korzyści, zwłaszcza w odniesieniu do pamięci i uczenia się, które sprawiają, że naprawdę warto pochylić się nad tym suplementem. Szczególnie zainteresowani będą nim fani boosterów mózgu i wszelkiej maści dodatków nootropowych!

Przyjrzyjmy się zatem dokładniej tej niezwykłej roślinie o potężnych właściwościach.

Czym właściwie jest Bacopa Monnieri?

Bacopa monnieri jest to niskopienne zioło pochodzące pierwotnie z mokradeł w  południowych Indiach, Australii, Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej oraz Południowej [1].

Jest to ziele lecznicze stosowane w Ayurveda, gdzie, tak jak wspominaliśmy,  jest znane jako "Brahmi". Nazwę tą otrzymało na część "Brahmie", Boga Hinduskiego Panteonu i Jalanimby w Indiach.

Choć ziele to było używane przez całe stulecia do leczenia wszystkich rodzajów chorób, ostatnio badano je głównie pod kątem korzyści, jakie oferuje w dziedzinie uczenia się, pamięci i neuroprotekcji.

Jakim cudem bacopa ma tak szeroko zakrojone działania na mózg i jego różnorodne funkcje?

Jak działa Bacopa?

Oddziaływania Bacopa przebiega wielotorowo, ale jej nootropowe i przeciwlękowe (odprężające) cechy przypisywane są głównie zdolność do wspierania komunikacji nerwową i zwiększenia uwolnienie niektórych neuroprzekaźników.

Powodem, dla którego bacopa wywiera takie działanie w organizmie są zawarte w niej silne związki bioaktywne, modulujące enzymy przeciwutleniające (takie jak dismutaza superoksydowa) i regulujące poziomy neurotransmiterów w mózgu, a zwłaszcza acetylocholinę, dopamina, gaba i serotoninę [3,4]

Bacosidy, bo o nich mowa, są klasyfikowane jako saponiny triterpenoidowe typu dammarane, [5], a poza ich rolą jako regulatorów neurotransmiterów, mogą  także regenerować synapsy i naprawiać uszkodzone neurony [4]. Te potężne saponiny zwalczają "osłabienie hipokampu" poprzez usunięcie aluminium w kory mózgowej [3], co jest szczególnie ważne, jeśli przyjmowałeś szczepionki zawierające aluminium lub stosujesz dezodoranty zawierające aluminium lub jakikolwiek inny produkt medyczny załadowany  tym metalem.

Teraz, kiedy masz już lepsze rozeznanie w omawianym temacie, rzućmy okiem na liczne korzyści, które otrzymasz dodając to zioło do swojej codziennej suplementacji!

Korzyści płynące ze stosowania Bacopa Monnieri

Poprawia pamięć i funkcje poznawcze

Chociaż bacopa działa wielopłaszczyznowo, głównym sposobem zwiększenia pamięci i funkcji poznawczych jest poprawa komunikacji synaptycznej. Bacopa wspomaga wzrost i proliferację dendrytów, co zwiększa sygnalizację nerwową. Dla tych, którzy nie wiedzą, dendryty są rozgałęzionymi rozszerzeniami komórek nerwowych wykorzystywanymi w transmisji impulsów nerwowych. Wraz z lepszą transmisją impulsów nerwowych możesz doświadczyć zwiększonej funkcji poznawczej.[5]

Bacopa poprawia również pamięć i funkcje kognitywne poprzez stymulację aktywności hipokampu. Osiąga się to poprzez zwiększenie aktywności kinazy białkowej, która reguluje szlaki komórkowe [7]. Ponieważ hipokamp jest niezbędny do praktycznie całej aktywności kognitywnej, naukowcy uważają, że jest to jeden z najważniejszych sposobów, w których bacopa zwiększa moc i potencjał naszego mózgu.

Redukuje stres

Bacopa pomaga złagodzić stres i lęki poprzez znaczne zmniejszenie poziomu kortyzolu w organizmie. [23]

Bacopa jest znana przede wszystkim z tego, że jest potężnym adaptogenem. Jak zapewne wicie, adaptogeny są  to związki, zioła lub inne naturalne substancje, które pomagają naszemu ciału i umysłwi poradzić sobie ze wszystkimi fizycznymi, emocjonalnymi i psychologicznymi stresorami.[6]

Istnieje przynajmniej kilka solidnych badań naukowych potwierdzających zdolnośc bacopa do obniżania poziomu kortyzolu w organizmie. Taki efekt możemy osiągnąć stosując samą bacopę lub w połączeniu z innymi substancjami. Zmiejszony poziom kortyzolu umożliwia nam utrzymanie dobrego nastroju oraz lepsze radzenie sobie ze stresem.

Ponadto, ponieważ bacopa wpływa na produkcję dopaminy i serotoniny, może osłabić chroniczne stany wywołane stresem dopaminy i serotoniny w hipokampie i korynie, [24], które służą jako dodatkowy dowód na właściwości adaptogenne bacopy.

Ponadto, ponieważ wpływa ona na wytwarzanie dopaminy i serotoniny, można łagodzić zmiany wywołane przewlekłym stresem w hipokampie i korze mózgowej [24].

Może zapobiegać chorobom serca

Bacopa (jako składnik preparatu Protandim) zmniejsza nieprawidłowy wzrost zdrowych komórek (hiperplazja) w ludzkich żyłach sepanicznych, które są często stosowane w przeszczepach [7]

Ekstrakt Bacopa jest zdolny do rozpuszczania skrzepów w organizmach doświadczalnych, a tym samym może być obiecującym „środekiem trombolitycznym”.

Alkoholowy ekstrakt Bacopa zmniejsza poziom cholesterolu u szczurów będących na diecie bogatej w tłuszcze nasycone. Bacopa jest składnikiem preparatu ziołowego (DHC-1), który wykazał działanie ochronne w przypadku badań przeprowadzonych na sercach szczurów.

Bacopa chroni szczury przed uszkodzeniami niedokrwiennymi i reperfuzyjnymi  oraz obniża ciśnienie krwi [8,9]

Bacopa (Brahmi) może być skutecznym lekiem przeciw nadciśnieniowym i jednocześnie rozszerzającym naczynia krwionośne w różnych typach tętnic.

Bacopa może zapewnić ochronę przed zmianami biochemicznymi i patologią aorty u szczurów z wysokim poziomem cholesterolu.

Ma działanie neuroprotekcyjne

Bacopa jest znana także jako doskonała "odżywka dla mózgu", ponieważ poprawia kondycję mózgu oraz wspiera pamięć i podnosi nasze zdolności intelektualne. Olej przygotowany przy użyciu Bacopa jest stosowany tradycyjnie w przypadku bólów głowy u ludzi.[10,11,12]

Bacopa hamuje acetylocholinesterazę i aktywuje acetylotransferazę choliny, która zwiększa acetylocholinę.

Bacopa zwiększa również przepływ krwi do mózgu u ludzi i szczurów.

Bacopa (Bacosides) jest skuteczna w przypadku chronicznego zapalenia nerwów związanych z wiekiem w mózgu szczurów. Bacopa (Bacosides) znacząco zmniejsza poziom cytokin prozapalnych, ekspresję białka iNOS, całkowitą zawartość azotynów i lipofuscyny w mózgu szczurów w podeszłym wieku.

Składniki obecne w ekstrakcie Bacopa wykazują właściwości pobudzające wzrost komórek nerwowych u dorosłych szczurów.[13]

Bacopa skutecznie odwracał a skutki uszkodzenia oksydacyjne spowodowanego aluminium w móżdżku starych szczurów.

Bacopa (Bacosides) pomaga także w regeneracji uszkodzonych neuronów .

Bacopa wykazuje działanie ochronne przed uszkodzeniami DNA w astrocytach (komórki glejowe ośrodkowego układu nerwowego).

Ponadto, Bacopa może być również stosowana:

- jako wsparcie w leczeniu niektórych objawów schizofrenii,

- booster układu immunologicznego,

- w przypadku infekcji bakteryjnych i wirusowych,

- przeciwgrzybicznie,

- jako profilaktyka chorób nowotworowych.

Wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne, chroni wątrobę i jelita, a także może być używane jako eliksir długowieczności.

Bacognize

Ogólnie rzecz biorąc, wyciągi z liści Bacopa Monnieri są mniej skuteczne i zazwyczaj wymagają większej dawki (~ 750 mg) tylko w celu uzyskania 10% wydajności bacozydu. Choć można to zrobić, opowiadamy się za znormalizowanymi wyciągami, które jasno określały procent bacosydów zawartych w ekstraktu.

Standaryzacja to słowo klucz - jeśli chcesz uzyskać ten sam składnik w tej samej jakości za każdym razem. Naprawdę myślisz, że niektóre firmy produkujące suplementy nie przełączają surowców między partiami po otrzymaniu połączenia od tańszego chińskiego dostawcy?

Bacognize® jest całkowicie naturalnym ekstraktem Bacopa monnieri standardowym 45% Bakozydów. Bacopa MonnieriBadania nad zastosowaniem Bacognize® wykazują poprawę funkcji poznawczych, częściowo z powodu aktywacji receptorów 5HT (serotoniny), które mają decydujące znaczenie dla optymalnej funkcji poznawczej [4,21]. Ponadto udowodniono, że poprawia się magazynowanie i zatrzymywanie pamięci u zdrowych starszych osób. [21] Wartym uwagi jest również standaryzowany na 50% bakozydów ekstrakt firmy Apollos Hegemony. W preparacie Bacopa Monnieri znajdziemy 100 kapsułek, w każdej po 350 mg ekstraktu a więc minimum 175 mg bakozydów!

Bacopa – jak dawkować?

Badania wykazują skuteczność preparatu Bacopy przy 45% ekstrakcie już przy dawce 300 mg. Najlepsze efekty osiągniemy przy dłuższym stosowaniu – 6-8 tygodni.

_______________________________________________________________________________________________________________

 

O autorze

Jakub Kola

Jakub Kola

Interesuję się suplementacją oraz dietetyką od 2004 roku. Stale doskonale się w tych aspektach. Posiadam status doradcy na największym forum sportowym w kraju.

› Zobacz wszystkie artykuły

3 komentarze

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad