Suplementacja

Korzyści ze stosowania bakterii Lactobacillus Gasseri

W ostatnich latach probiotyk znany jako Lactobacillus gasseri zyskał dużą popularność. Znane również jako "pożyteczne bakterie" lub "dobre bakterie", probiotyki występują naturalnie w ludzkim ciele
i niektórych pokarmach. Podawany w postaci suplementu diety Lactobacillus gasseri ma zmniejszać stany zapalne i oferować różnorodne korzyści zdrowotne.

Lactobacillus gasseri jest gatunkiem z rodzaju Lactobacillus, który jest rodzajem bakterii naturalnie występujących w ludzkim układzie trawiennym, moczowym i narządach płciowych (inne gatunki Lactobacillus obejmują rhamnosus, GG i acidophillus). Uważa się, że te bakterie pomagają organizmowi prawidłowo funkcjonować, redukując szkodliwe bakterie, wzmacniając funkcje odpornościowe i stymulując trawienie.

Stosowanie

Zwolennicy stosowania tego probiotyku sugerują, że Lactobacillus gasseria może pomóc w redukcji tłuszczu z brzucha, hamować produkcję tłuszczu, przyspieszyć metabolizm i chronić przed otyłością. Ponadto Lactobacillus gasseri ma pomagać w następujących problemach zdrowotnych:

  • alergie
  • astma
  • zaparcie
  • biegunka
  • infekcja Helicobacter pylori
  • wysoki cholesterol
  • bóle menstruacyjne

Korzyści

Oto kilka wyników badań dotyczących potencjalnych korzyści zdrowotnych związanych ze stosowaniem Lactobacillus gasseri:

- utrata wagi

Szereg badań klinicznych i eksperymentów na zwierzętach sugeruje, że Lactobacillus gasseri może pomóc w zmniejszeniu tłuszczu w jamie brzusznej i w utrzymaniu utraty wagi.

Badania te obejmują m. in. badanie kliniczne opublikowane w British Journal of Nutrition w 2013 r., które obejmowało 210 zdrowych osób dorosłych z nadmiarem tłuszczu w jamie brzusznej. Do badania uczestnikom podawano mleko wzbogacone szczepem Lactobacillus gasseri SBT2055 lub mlekiem placebo przez 12 tygodni. Po zakończeniu badania okazało się, że ci, którzy otrzymali mleko bogate w Lactobacillus gasseri, znacznie zmniejszyli tłuszcz w jamie brzusznej w porównaniu do tych, którym podawano placebo.

Inne niedawne badania kliniczne dotyczące Lactobacillus gasseri i odchudzania obejmują badanie
z 2013 r. z Korean Journal of Family Medicine. W badaniu wzięły udział 62 osoby dorosłe z wysokim wskaźnikiem masy ciała, z których każda była przydzielona do 12-tygodniowego leczenia Lactobacillus gasseri BNR17 lub placebo. Na końcu badania nie było znaczących różnic w grupach, jednak osoby przyjmujące suplementy miały niewielki spadek masy ciała oraz obwodu talii i bioder.

- bóle menstruacyjne

Lactobacillus gasseri może pomóc zmniejszyć ból menstruacyjny u kobiet z endometriozą, sugeruje małe badanie opublikowane w czasopiśmie Cytotechnology w 2011 roku.

Badaniem objęto 66 pacjentek z endometriozą. W porównaniu z tymi, którym podawano placebo przez 12 tygodni, osoby leczone szczepem Lactobacillus gasseri OLL2809 przez ten sam okres czasu odczuwały znacznie większą ulgę w bólu menstruacyjnym.

W przypadku raportu opublikowanego w PLoS One w 2014 r. naukowcy zidentyfikowali trzydzieści trzy wcześniej opublikowane badania kliniczne (łącznie z 4459 uczestnikami) badające wpływ suplementacji probiotykami na zwalczanie Helicobacter pylori (H. pylori), rodzaju bakterii które mogą powodować infekcje w żołądku.

W swojej recenzji autorzy raportu stwierdzili, że wskaźnik eradykacji był wyższy u osób przyjmujących suplementy z probiotyków (specyficzne szczepy obejmowały Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei DN-114001, Lactobacillus gasseri i Bifidobacterium infantis 2036). O ile suplementacja probiotykami nie powinna zastąpić leczenia konwencjonalnego, autorzy zauważają, że należy ją rozważyć jako opcję zwiększenia wskaźników eradykacji, "szczególnie gdy terapie antybiotykowe są stosunkowo nieskuteczne".

Potencjalne efekty uboczne

W niektórych przypadkach użycie Lactobacillus gasseri i innych probiotyków może wywołać takie skutki uboczne, jak gazy i wzdęcia. Ponadto istnieje obawa, że ​​przyjmowanie probiotyków
w połączeniu z lekami immunosupresyjnymi może być wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia.

Należy również pamiętać, że nie ustalono poziomu bezpieczeństwa stosowania suplementów
u kobiet w ciąży, matek karmiących, dzieci oraz osób chorych lub przyjmujących leki. Koniecznie zapoznaj się z bezpiecznym stosowaniem suplementów, a jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem Lactobacillus gasseri, najpierw porozmawiaj z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Samo leczenie objawów i unikanie lub opóźnianie standardowej opieki może mieć poważne konsekwencje.

Gdzie go znaleźć

Obecny naturalnie w mleku matki, Lactobacillus gasseri znajduje się również w niektórych produktach fermentowanych, takich jak np. Puba or carimã, podstawa kuchni brazylijskiej. Można go także kupić w postaci suplementu diety w wielu sklepach z naturalną żywnością.

Możesz zwiększyć również spożycie różnych probiotyków poprzez spożywanie sfermentowanych pokarmów, takich jak jogurt, kefir, miso, kimchi i kiszona kapusta.

A jak prawidłowo dobrać probiotyk? Dowiesz się tutaj!

O autorze

Sylwia Lelonek

Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką. W wolnym czasie trenuje i podróżuje. Wiedzę czerpie ze szkoleń, książek, najnowszych badań i merytorycznych dyskusji.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad