Plotki suplementacyjne Suplementacja

Koniec SARM-ów!?

Kilka tygodni temu informowaliśmy o zwiększenia regulacji obrotu suplementami opartymi na kofeinie w USA. Tym razem pod ostrzał poszły SARM’y, stosunkowo nowa grupa związków stosowanych w suplementacji jednak wykazująca bardzo duży potencjał.

Jakiś czas temu pojawił się akt prawny „Selective Androgen Receptor Modulators Control Act of 2018”. Według wstępu do aktu,  ma on na celu „zwiększenie efektywności regulacji dotyczących selektywnych modulatorów receptorów androgenowych […]”

SARM’y zostały zdefiniowane jako wszelkie substancje będące selektywnymi agonistami receptorów androgenowych chemicznie niepowiązane z testosteronem,estrogenami, progesteronami, kortykosteroidami i dehydroepiandrosteronem (zatem mamy wyraźne wskazanie rozróżnienia SARM’ów od sterydów)

Został również wymienione konkretne środki:

  • Ostaryna, enobosarm – ( (S)-N-(4-cyano-3- (trifluoromethyl)phenyl)-3-(4-cyanophenoxy)-2-hydroxy-2-methylpropanamide
  • LGD-4033. Ligandrol – (4-((R)-2-((R)-2,2,2-trifluoro-1-hydroxyethyl)pyrrolidin-1-yl)-2-(trifluoromethyl)benzonitrile)
  • LGD-3303 – (9-chloro-2-ethyl-1-methyl-3-(2,2,2- trifluoroethyl)-3,6-dihydro-7H-pyrrolo[3,2-f]quinolin-7-one
  • TT701, LU2452473 – (isopropyl (S)-(7-cyano-4-(pyridin-2-ylmethyl)-1,2,3,4-tetrahydrocyclopenta[b]indol-2 3-yl)carbamate
  • RAD140 – (2-chloro-4-(((1R,2S)-1-(5-(4-cyanophenyl)-1,3,4-oxadiazol-2-yl)-2- hydroxypropyl)amino)-3-methylbenzonitrile)
  • Andarine – (S)-3-(4-acetamidophenoxy)-2-hydroxy-2-methyl-N-(4-nitro-3-(trifluoromethyl)phenyl)propanamide
  • BMS-564929 – 2-chloro-4-((7R,7aS)-7-hydroxy-1,3- dioxotetrahydro-1H-pyrrolo[1,2-c]imidazol-2(3H)-yl)-3-methylbenzonitrile
  • LG-121071 – 6-ethyl-4-(trifluoromethyl)-6,7,8,9-tetrahydropyrido[3,2-g]quinolin-2(1H)-one
  • S-23 – (S)-3-(4-chloro-3-fluorophenoxy)-N-(4-cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl)-2-hydroxy-2-methylpropanamide

Wszelkie pochodne (estry, sole, etery oraz analogi) powyższych substancji również są zakazane. Lista może być również uaktualniana. Warto zwrócić uwagę na wyszczególnienie zarówno nazw zwyczajowych jak i chemicznych, co nie pozwala na sytuacje sprzedaży tego samego środka, pod inną nazwą.

Co grozi SARM’om?

Według kolejnych wskazań, SARM’y muszą być wyraźnie oznaczone aby mogły być w obrocie. Jeśli jest to pochodna, musi być oznaczona jako pochodna. Jednym słowem – wymagana jest absolutna klaryfikacja i przejrzystość etykiet.

Wyjątki

Ciekawym jest podpunkt zawierający wyjątki od tego co jest SARM’em. Występuje tam wspomnienie, że SARM’em nie można nazwać ziół, roślin, ani ich ekstraktów lub koncentratów (ani ich połączeń).

Przewidywane skutki

Zapewne zwiększona ilość regulacji będzie się na pewno wiązać z większym kosztem produkcji (co ostatecznie odbije się na cenie SARM’ów). Z drugiej jednak strony, może to spowodować intensyfikacje poszukiwań nowych związków o analogicznym mechanizmie wśród roślin oraz ziół (jedną z potencjalnych substancji o ciekawym działaniu jest laxogenina).

Podsumowanie

Mówiąc eufemistycznie dla zwolenników SARM’ów – póki co nie ma jeszcze co panikować. Samą klaryfikację etykiet SARM’ów uznajemy za pozytywną rzecz, gdyż będziemy pewni co i w jakiej ilości bierzemy, co może zwiększyć komfort oraz efektywność korzystania z tych środków. Z drugiej strony, może być to też zapowiedź kolejnych regulacji, które będą już drastyczniejsze.

Jak będzie? Jak zwykle pokaże czas. Będziemy bacznie obserwować kolejne kroki legislacyjne i informować na bieżąco o ważnych informacjach.

Referencje

  1. https://www.gpo.gov/fdsys/pkg/BILLS-115s2742is/pdf/BILLS-115s2742is.pdf

 

O autorze

Jakub Kola

Jakub Kola

Interesuję się suplementacją oraz dietetyką od 2004 roku. Stale doskonale się w tych aspektach. Posiadam status doradcy na największym forum sportowym w kraju.

› Zobacz wszystkie artykuły

10 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad