Kapsaicyna i piperyna – właściwości

Są substancje, które wpływają pozytywnie na całe nasze ciało, niosąc za sobą szereg różnego rodzaju zdrowotnych właściwości. Jesteśmy przekonani o tym, że jednymi z nich są na pewno kapsaicyna, jak również i piperyna, które to są składnikiem wielu przypraw. Dziś chcemy pokazać, jakie właściwości mają te substancje, na co wpływają i dlaczego warto na nie właśnie w swojej diecie stawiać.

***

Czym jest kapsaicyna?

Kapsaicyna to organiczny związek chemiczny, który odpowiada między innymi za ostrość papryczek chili. Rozpuszcza się on w wodzie i w alkoholu. Jakie jest jej działanie? Przede wszystkim działa ona antynowotworowo. Chroni przed rakiem i jego rozwojem, niszczy też powstałe już komórki nowotworowe. Co szczególnie ważne, redukuje ona stres antyoksydacyjny, chroni przed miażdżycą, a to dalej wpływa na zapobieganie zawałowi mięśnia sercowego, czy chorobie wieńcowej. Kapsaicyna działa antybakteryjnie, hamuje wzrost wielu gatunków bakterii.

Działa ona także znacząco na zmniejszenie ryzyka powstania wrzodów żołądka, a do tego to, co dla wielu najważniejsze – wpływa ona także na skuteczne odchudzanie. Przyspiesza ona spalanie tkanki tłuszczowej, przyspiesza metabolizm, stymuluje produkcję dopaminy i adrenaliny, zwiększając tym samym produkcję ciepła. Kapsaicyna rozgrzewa i usprawnia trawienie, a także uśmierza ona ból. Można postawić na kapsaicyna w postaci naturalnej, z papryczki chili, ale można również i wybrać preparaty dostępne w aptece.

Czym jest piperyna?

Piperyna jest to alkaloid, który występuje naturalnie w czarnym pieprzu. Jest organicznym związkiem chemicznym, który jest pochodną piperydyny. Choć jest dodatkiem do pieprzu, w naturalnej postaci występuje jako bezbarwna, krystaliczna substancja. Działa ona przeciwbólowo, sprawdza się przy chorobach  żołądka, działa pozytywnie na trawienie. Dzięki temu związkowi zwiększa się wchłanianie między innymi selenu, B – karotenu, a także witaminy A, C i B6. Dzięki zapobieganiu tworzenia się nowych komórek tłuszczowych, działa ona odchudzająco na organizm człowieka. Piperyna działa przeciwdepresyjnie, obniża ciśnienie krwi, poprawia krążenie, a do tego wykazuje właściwości antyoksydacyjne i antynowotworowe

Jakie są wady stosowania kapsaicyny i piperyny?

Kapsaicyna w dużych ilościach nie jest bezpieczna dla organizmu człowieka. Może ona uszkodzić wątrobę, a w przypadku przedawkowania jest trucizną, która zagraża zdrowiu, a nawet i życiu. Może powodować kłopoty z oddychaniem, konwulsje, porażenie układu nerwowego i nieprawidłowe jego funkcjonowanie. Piperyna nie jest niebezpieczna, ale w dużej ilości może powodować podrażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego, jak również i wpływać na mało komfortowe objawy ze strony żołądka.

W jakich produktach występuje kapsaicyna i piperyna?

Kapsaicyna występuje w czerwonej papryce, szczególnie w papryce chili. Piperyna występuje z kolei w zewnętrznej warstwie owoców czarnego pieprzu. Obydwie substancje nadają potrawom specyficzny smak, dlatego też jak najbardziej warto na nie stawiać. Z jednej strony zyskujemy przede wszystkim specyficzny, ostry smak potraw, z drugiej z kolei dostarczamy organizmowi substancji, która działa na nas leczniczo, poprawiając prawidłową pracę całego niemal organizmu człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *