Suplementacja Suplementacja podczas odchudzania Suplementy diety

Jakie witaminy dla kobiet, a jakie dla mężczyzn?

Witaminy dla Niej i dla Niego – czy to ma znaczenie?

Każdy zapewne wiele razy widział reklamy, które mówiły o specjalnych witaminach dla którejś z płci. A to idealny wapń dla pań, a to doskonały magnez dla panów. Nie oszukujmy się, większość witamin i minerałów może być przyjmowana przez nas wszystkich i płeć nie ma tu żadnego znaczenia. Bez wahania możecie sięgnąć i pożreć witaminkę swojego partnera lub swojej partnerki, a wasz organizm nie zauważy różnicy. Należy mieć jednak na uwadze dwa istotne szczegóły.

Po pierwsze organizmy kobiet i mężczyzn wymagają innych ilości poszczególnych składników. Warto się przyjrzeć etykietom witamin, bo może się okazać, że ich zawartość jest dedykowana konkretnej płci. Wtedy należały sięgnąć po odpowiedni produkt, ponieważ zbyt długa suplementacja niewłaściwym zestawem może doprowadzić do niedoboru jednych i nadmiaru innych witamin. Po drugie inne minerały i witaminy są dla naszych organizmów kluczowe. I tu faktycznie mamy istotną różnicę. Bo z czasem mężczyźni cierpią na inne niedobory niż kobiety. I spożywanie środków dedykowanych dla drugiej płci nic nam nie da. Albo zaszkodzi. Takiego rozwoju sytuacji nie możemy wykluczyć.

Czego potrzebuje płeć piękna?

EVE
Preparat polecany dla kobiet

Najważniejsza trójka kobiecych suplementów to żelazo, kwas foliowy (w przypadku mthfr foliany) i wapń. Absolutne podium, które wcześniej czy później zagości na stałe w damskiej diecie. Zacznijmy z ukłonem dla fanek muzyki metalowej. Niedobory żelaza to coś, czego nie wolno ignorować, ponieważ prowadzą do anemii. Ta zaś wywołuje między innymi bóle głowy, stany ciągłego zmęczenia i uczucia słabości. Możemy doprowadzić do niedoborów żelaza poprzez złą dietę, ale wpływ ma na to także utrata krwi menstruacyjnej. Nie zapominajmy o ciąży. Mały człowiek dorastający w brzuchu matki ciągnie żelazo z krwi na potęgę. Jak widać suplementacja żelazem przyda się paniom w każdym wieku i w każdym stanie. Niedobory wapnia występują z biegiem lat, więc początkowo nie musimy się tym aż tak martwić. Z czasem spada ilość estrogenu w organizmie, a jest to niestety związane z nieubłaganie zbliżającą się menopauzą. Mniejsza ilość żeńskiego hormonu osłabia kości, co z kolei może prowadzić do osteoporozy. Aby temu zapobiec należy zadbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości wapnia. To pomoże wzmocnić kości i oddali widmo choroby. Po menopauzie wiele kobiet rozkwita ciesząc się drugą młodością, z szalejącą osteoporozą nie rozkwita nikt. No i na koniec niezbędny środek dla kobiet w ciąży, czyli kwas foliowy. Dlaczego niezbędny? Ponieważ zmniejsza prawdopodobieństwo na pojawienie się wad wrodzonych płodu. Innymi słowy kwas foliowy powinien stać się największym przyjacielem każdej kobiety, która dowiedziała się, że nosi pod sercem rozwijające się życie.

Co dla mężczyzn?

Piwa, meczu i wygodnej kanapy. A w tym trybie życia również zawału przed czterdziestką. Dla tych, którzy planują pożyć dłużej niezbędne będą witamina A, chrom, witamina D3 i likopen. Mówi się, że mężczyźni to wzrokowcy.

Adam
Preparat polecany dla mężczyzn

Jeżeli to prawda to należy o ten wzrok dbać jak najlepiej. I za to odpowiada witamina A. Nie oszczędzamy naszych oczu. Złe oświetlenie, ślęczenie przed komputerem i zwyczajny upływ czasu sprawiają, że nasz wzrok się pogarsza. Witamina A jest niezbędna, by nasz zmysł działał jak najdłużej i jak najlepiej. Niestety nie ma jej w wystarczającym stężeniu w owocach i warzywach, dlatego też niezbędna okaże się suplementacja kompleksem witamin o odpowiedniej ilości witaminy A. Likopen za to dba o męskie serce. Badania wykazują, że najważniejsza pompa naszego ciała częściej zawodzi panów. Likopen jest naturalnym (występuje w pomidorach, czerwonych owocach i warzywach) przeciwutleniaczem, który strzeże naszego serca i wspiera je w walce z licznymi chorobami kardiologicznymi. Chcesz mieć zdrowe i silne serce? Likopen powinien stać się stałym dodatkiem diety. No i dochodzimy do chromu – naszego obrońcy przed cukrzycą typu 2. Siedzący tryb życia i złe nawyki żywieniowe mogą doprowadzić do insulinooporności, która za to może wywołać cukrzycę typu 2. Chrom stabilizuje poziom cukru we krwi, co oddala widmo zachorowania. Oczywiście suplement nie zrobi wszystkiego za nas. Dla pełnego efektu należałoby poprawić swój styl życia.

To ma znaczenie!

W naszych organizmach dochodzi do innych braków i zapotrzebowań. Te powinniśmy uzupełniać zgodnie ze wskazaniami, branie przypadkowych środków dedykowanych drugiej płci nie jest najlepszym pomysłem. Należy jednak pamiętać, że wiele produktów na rynku nie jest dedykowane nikomu, czyli mogą być swobodnie stosowane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.

O autorze

Jakub Kola

Jakub Kola

Interesuję się suplementacją oraz dietetyką od 2004 roku. Stale doskonale się w tych aspektach. Posiadam status doradcy na największym forum sportowym w kraju.

› Zobacz wszystkie artykuły

1 komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

  • Hmm… nie sądziłam że jednak witaminy są i dla niego i dla niej. Ja z mężem stosujemy witaminy complex i i mam nadzieje że akurat te tabletki nie robią różnicy dla kogo ważne że dla dorosłych. Ale twój wpis mnie zaciekawił i sporo ciekawostek się dowiedziałam o witaminach. Myślę że skusze się na witaminy EVE.

Facebook

Ad