Popularne artykuły

Jak zorganizować posiłki do pracy i szkoły
Zdrowe Przepisy

Jak zorganizować posiłki do pracy i szkoły 

Trzymanie zdrowej i zbilansowanej diety nie jest z początku takie łatwe (i tanie) ale z czasem można wpaść w rytm, wszystko dobrze zorganizować i może się udać. Wystarczy chcieć. Gorzej jeśli jesteście jeszcze uczniami bądź mniej zamożnymi studentami bez stałych dochodów. Z doświadczenia wiem, że przygotowanie 5-7 zbilansowanych posiłków dziennie, z finansowego punktu widzenia nie będzie takie proste. Zamiast ścisłej diety proponowałbym wówczas zmianę aktualnego menu metodą małych kroków. Ale po kolei.

 

Uczeń, student

Załóżmy, że jesteś jeszcze uczniem szkoły średniej. Mieszkasz z rodzicami, nie zarabiasz, masz skromne kieszonkowe, jak reszta rodziny jesz kanapki a na obiad to co ugotuje mama albo babcia. Ciężko będzie w takich warunkach zmienić sposób odżywiania o 180 stopni ale można spróbować zmieniać poszczególne elementy menu, pozbywać się złych nawyków żywieniowych. Zaproponuj to rodzicom. Pokaż im naszego bloga, zasugeruj aby zmienili nieco nawyki. Mama z tatą z pewnością często chcieliby zrzucić parę kilogramów ale brakuje im motywacji. Kiedy będziecie tego chcieli w trójkę, będzie łatwiej. Będziecie się nawzajem motywować. Łatwiej zmienić domowe obiadki na nieco zdrowsze kiedy chcą tego wszyscy domownicy, niż gdybyś tylko Ty drogi czytelniku, był zainteresowany zdrowym odżywianiem. Jeśli po powrocie ze szkoły i pracy nie macie czasu na gotowanie, przenieście tą czynność na wieczór dnia poprzedniego. Jeśli codziennie wszyscy jecie na śniadanie świeże bułeczki z serem, to samo na drugie śniadanie a czasem i na trzecie, wystarczy że zmienicie na początek białe pieczywo na razowe. Przed wyjściem z domu zamiast samej filiżanki kawy dobrym rozwiązaniem może być musli bądź płatki owsiane na mleku lub jogurcie. Wędliny, często wątpliwej jakości dobrze zamienić na grillowaną pierś z kurczaka pociętą na plasterki i umieszczoną w kanapkach. Dobrym źródłem białka są również jaja bądź twaróg. Do tego trochę warzyw i śniadania do szkoły załatwione. Małymi krokami można zmieniać wygląd kolejnych posiłków, wystarczy trochę chęci i silnej woli.

Dobrze zbilansowana dieta dla dorosłego i zdrowego chłopaka to koszt od kilkuset do tysiąca złotych miesięcznie. Dla dziewczyny oczywiście mniej, no i w zależności od celu jaki chcecie osiągnąć, czy budować mięśnie czy raczej zrzucać zbędne kilogramy, koszt ten będzie zróżnicowany. Osobiście sam zacząłem trzymać w 100% zbilansowaną dietę kiedy zacząłem „normalnie” zarabiać, wcześniej sobie tego nie wyobrażałem i nie zabierałem się za to, bo było to niemożliwe.

Zarabiający obywatel

Sprawa diety okazuje się dużo prostsza jeśli zarabiasz i pracujesz w miarę stałych godzinach. Raz, że posiadasz środki na „zapełnienie lodówki” a dwa masz czas na przygotowanie wszystkich posiłków. Jeśli chodzi o „logistykę”, aby codziennie nie chodzić do sklepu, polecam robienie większych zakupów raz czy dwa razy w miesiącu. Z czasem będziecie mieli coraz to lepsze rozeznanie na rynku, będziecie wiedzieli co kupować w Internecie (np. w sklepach ze zdrową żywnością), co w marketach a co w dyskontach. Co na rynku (głównie warzywa) a co w mięsnym czy drobiarskim – tu oczywiście mięsa – sam kupuję kilka kilogramów raz w tygodniu, porcjuję, zamrażam i wyciągam z zamrażarki na bieżąco. Jeśli możecie sobie pozwolić, spróbujcie od czasu do czasu produktów ekologicznych. Szczególnie wielką różnicę poczujecie próbując ekologicznych warzyw i owoców. Pomidor z marketu a pomidor od rolnika prowadzącego certyfikowane uprawy to niebo a ziemia. Zapewniam Was.

Jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków, aby nie tracić zbytnio czasu na przygotowywanie każdego z osobna, osobiście polecam moją metodę, która polega na przygotowaniu wszystkich posiłków wieczorem dnia poprzedniego. Na koniec dnia kiedy jestem już po pracy i po treningu wchodzę do kuchni na dosłownie 30-40 minut i przygotowuję 6 z 7 posiłków na jutro. Jeśli zapewniliście sobie zaplecze logistyczne o którym pisałem powyżej i dobrze organizujecie działania kuchenne, możecie wykonać to zadanie w tak krótkim czasie, a nawet nieco szybciej. Przykładowe podejście do przygotowania pojemników no kolejny dzień: Porcja mięsa wyjęta z zamrażarki przed wyjściem do pracy rozmroziła się bez problemu. W jednym garnku gotujecie wodę na ryż, w drugim na brokuły. W tym czasie przyprawiacie mięso i smażycie je np. na grillu. Na głęboki talerz wsypujecie np. musli, płatki owsiane i rodzynki, zalewacie wszystko odrobiną wody, rano dodajecie porcję odżywki białkowej i śniadanie gotowe. Kiedy warzywa i ryż są już ugotowane a mięso usmażone, umieszczacie wszystko w pojemnikach na żywność i odstawiacie do ostygnięcia. Przed pójściem spać chowacie do lodówki i wszystkie posiłki na kolejny dzień macie z głowy. Nie musicie już jutro wchodzić do kuchni, w pracy spożywacie pełnowartościowy obiad, kiedy Wasi koledzy i koleżanki jedzą batoniki i piją sprite, a gdy wracacie do domu macie gotowy do podgrzania posiłek i zwyczajnie oszczędzacie czas, dbając przy tym o zdrowie i realizując założenia swojej konkretnej diety.

Nie będę tu poruszał kwestii konkretnych posiłków, ponieważ jak wspomniałem wcześniej każdy z nas ma inne założenia dietetyczne. Jedni chcą schudnąć, inni przytyć. Pomysły na ciekawe danie znajdziecie oczywiście u nas na blogu, także czym prędzej zapraszam do lektury. Poniżej jeszcze kilka słów o narzędziach które będą Wam potrzebne przy codziennych kuchennych zmaganiach.

Kuchenny niezbędnik

Do wygodnego przygotowania i przetrzymywania zdrowych posiłków potrzebować będziecie z pewnością:
* wagi kuchennej – do porcjowania mięsa i odmierzania wszystkich innych składników,
* pojemników na żywność stałą i szejkera lub bidonu na żywność płynną,
* miksera lub ręcznego blendera – do przygotowywania koktajli, past twarogowych i wielu innych,
* patelni do omletów i naleśników
* no i oczywiście całego podstawowego wyposażenia kuchni, czyli garnków, desek do krojenia, ostrych noży itp. 😉

Zapamiętaj. „Jesteś tym co jesz.” Zdrowe odżywianie może wyjść Tobie tylko i wyłącznie na dobre. Będziesz się lepiej czuł, będziesz lepiej wyglądać, będziesz miał więcej energii do życia, więcej sił na treningu i prawdopodobnie dzięki lepszej organizacji będziesz miał więcej wolnego czasu na swoje ulubione zajęcia. Zdrowa dieta to również zwiększona odporność, wyższe libido i wiele innych pozytywnych skutków. Zbierz wszystkie „za” i „przeciw” (jeśli takowe znajdziesz) i zacznij już od dziś, nie od jutra 😉 Powodzenia!

 

artykuł pochodzi z bloga hewps.pl/blog

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *