Imbir – naturalny antybiotyk. Część VIII

Imbir jest przyprawą pochodzącą z korzeni rośliny Zingiber officinale. Jest powszechnie stosowany w kuchniach wielu azjatyckich krajów oraz ajurwedyjskich i bliskowschodnich tradycyjnych systemach medycznych. Znany jest z wielu właściwości terapeutycznych [1]. Może być także dodatkiem do deserów oraz ciepłych naparów. Czy imbir jest zdrowy?

Mechanizm działania

Imbir zawiera gingerol, shogaol, zingeron, zerumbon, terpenoidy, flawonoidy i inne związki, które mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i anty-biofilmowe [2, 3]. Gingerol i gingerdiol są głównymi składnikami przeciwgrzybiczymi [4]. Jakie imbir ma jeszcze zastosowanie?

Aktywność przeciwbakteryjna

Imbir jest skuteczny przeciwko wielu szczepom bakterii, z których niektóre to Staphylococcus, Bacillus, Salmonella, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Helicobacter pylori i inne [5]. Wyciąg z imbiru zmniejszył uszkodzenia wywołane stresem w żołądku i zahamował produkcję kwasu żołądkowego, ograniczając wzrost H. pylori u myszy [6]. W badaniu na komórkach związki imbirowe zabijają Porphyromonas gingivalis, Porphyromonas endodontalis i Prevotella intermedia, trzy gatunki, które powodują chorobę dziąseł [R].

Aktywność przeciwgrzybicza

Imbir jest skuteczny przeciwko kilku szczepom grzybów, w tym odpowiedzialnym za choroby skóry skóry (takim jak stopa sportowca) i psucie się żywności: Fusarium, Aspergillus, Candida albicans, Saccharomyces cerevisiae, Microsporum gypseum i wielu innych [7,8].

Aktywność przeciwwirusowa

Świeży imbir uniemożliwia wirusowi syncytialnemu wirusowi (HRSV) przywiązanie się do ludzkich komórek i blokuje tworzenie się blaszek w drogach oddechowych [9]. Ponadto ekstrakty z imbiru są skuteczne przeciwko wirusom opryszczki (simpleks typu 1 i 2) [10].

Skutki uboczne

Imbir wydaje się być stosunkowo bezpieczny[11]. Nie odnotowano żadnych poważnych skutków ubocznych. W jaki sposób spożywać imbir? Na pewno jako dodatek do potraw lub do herbaty (imbir z miodem) albo w postaci suplementu.

Interakcje z lekami

Kiedy imbir szkodzi? Aktywny składnik imbiru (gingerol) blokuje aktywność enzymu, który rozkłada leki (cytochrom p450), co może potęgować działanie leków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *