Suplementacja Suplementacja podczas odchudzania Suplementy diety

Gotu Kola – 11 niezwykłych korzyści zdrowotnych

Do korzyści zdrowotnych oferowanych przez gotu kolę zaliczamy między innymi:  przyspieszenie gojenia ran, poprawę stanu zdrowia skóry, zwiększenie zdolności poznawczych, łagodzenie zaburzeń nerwowych o podłożu lękowym, leczenie problemów oddechowych, oczyszczanie organizmu, ochronę serca i wsparcie układu krążenia.

Gotu kola – wąkrota azjatycka

Jest wysoce prawdopodobne, że do tej pory nie miałeś jeszcze styczność z tą niepozorną rośliną. Nic straconego! W poniższym artykuły przedstawimy Ci szereg korzyści zdrowotnych, którymi to mało popularne zioło jest w stanie Cię obdarzyć. Znalezione obrazy dla zapytania gotu kola apollo

Gotu kola, lub wąkrota azjatycka,  jest od stuleci wykorzystywana w medycynie tradycyjnej na terenie Indii, Chin oraz Afryki. W literaturze naukowej figuruje natomiast pod łacińską nazwą Centella asiatica. Rośnie ona na obszarach podmokłych, wilgotnych oraz ciepłych (klimat zdecydowanie tropikalny). Kwitnie drobnymi kwiatkami o kolorze białym lub jasnoróżowym. Jednak najważniejszą częścią rośliny są jej liście o charakterystycznym, okrągłym kształcie, przypominającym małe obłoki.

Oprócz zastosowania medycznego, gotu kola jest również częstym gościem w kuchni orientalnej. Dodaje się ją do sałatek, zup, robi się z niej wywary do picia.

Łodygi i liście gotu kola mogą być użyte samodzielnie jako lekarstwo lub z dodatkiem wyciągu z liści, który charakteryzuje się największym stężeniem wszystkich aktywnych składników w gotu kola. Można też zrobić z niej żele, kremy, suplementy kapsułki, maści i inne formy, aby leczyć niemalże każdą dolegliwość, od zaburzeń lękowych do chorób sercowo-naczyniowych. Wysoka koncentracja unikalnych związków triterpenoidowych (znanych również jako saponiny), które można w niej znaleźć, odpowiadają za jej potężne właściwości lecznicze.

Teraz przyjrzyjmy się niektórym z tych imponujących korzyści zdrowotnych gotu kola.

 1. Leczenie ran: liście i łodygi są od dawna stosowane w miejscowym leczeniu skóry. Saponiny i inne związki organiczne znalezione w roślinie stymulują proces gojenia w miejscu powstania ran. Poprzez stymulację przepływu krwi do komórek i chroniąc przed infekcjami, może przyspieszyć proces gojenia i regeneracji uszkodzeń skóry.
 2. Zdrowie skóry: saponiny zawarte w gotu kola są szczególnie skuteczne w poprawianiu wyglądu i kondycji skóry. Wiele firm kosmetycznych i farmaceutycznych interesuje się nią ze względu na zdolność do zmniejszania widoczności blizn, redukcji zmarszczek i innych niedoskonałości. W szczególności, hamuje ona akumulację tkanki bliznowatej, dzięki czemu pomaga utrzymać piękną skórę nawet po kontuzji lub operacji. Jej aktywność przeciwutleniająca powodująca zmniejszenie oznak starzenia się skóry jest jednym z powodów, dla których gotu kola staje się tak popularna na zachodzie.
 3. Funkcje poznawcze: Badania wykazały bezpośrednią korelację pomiędzy konsumpcją gotu kola a zwiększeniem zdolności poznawczych. Głównym wyjaśnieniem wpływu tej rośliny na mózg jest fakt, że poprawia ona funkcje układu krążenia, dotleniony mózg pracuje efektywniej. Jej właściwości i zdolność do redukowania liczby wolnych rodników sprawiają, że jest często wykorzystywana w medycynie przy produkcji suplementów dla osób w podeszłym wieku. Ponadto, pewne badania dowiodły, ze spowalnia postęp demencji i choroby Alzhaimera.
 4. Układ pokarmowy: Tradycyjna medycyna wykorzystuje gotu kola w leczeniu silnego bólu oraz wrzodów żołądka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające liści mogą wyraźnie wpływać na komfort i zdrowie jelita cienkiego oraz jelita grubego.
 5. Układ krążenia: Gotu kola może odgrywać ważną rolę w utrzymaniu układu krążeniowego w dobrej kondycji. Po pierwsze, wyciąg gotu kola może wzmocnić ściany naczyń krwionośnych, które zapobiegają wyciekom krwi i optymalizują układ krążenia. Po drugie, stymuluje przepływ krwi, który zwiększa natlenianie różnych części ciała i ważnych narządowych, zachowując w ten sposób ich funkcję na wysokim poziomie.
 6. Zaburzenia lękowe: Choć dokładne właściwości  chemiczne tej rośliny są nadal badane, istnieją znaczące dowody, że gotu kola może mieć pozytywny wpływ na problemy lękowe pacjentów. Badania wykazały, że zmniejszyła częstotliwość i nasilenie ataków lękowych i epizodów w grupie osób, które cierpiały na jakąkolwiek formę GAD (ogólne zaburzenia lękowe).
 7. Oczyszczanie ciała z toksyn: Wąkrota azjatycka od dawna znana jest jako substancja lekko moczopędna i w związku z tym może stymulować wydalanie zbędnych toksyn, soli, wody czy tłuszczu z ciała za pomocą oddawania moczu. Pozwala to ułatwić pracę nerkom i ogólnie usuwać szybciej toksyny z ciała, a zarazem pozwala nam zachować energię i równowagę płynów.
 8. Ciśnienie krwi: Badania łączą wąkrotę azjatycką z obniżonym ryzykiem wystąpienia wielu chorób, w tym z zastoinową niewydolnością serca. Roślina ta ma też dobry wpływ na ciśnienie krwi. Dzięki złagodzeniu napięcia w tętnicach oraz naczyniach krwionośnych wąkrota reguluje ciśnienie krwi i ułatwia pracę układu sercowo-naczyniowego. Wydłuża to "cykl życia" serca i zapobiega miażdżycy tętnic, atakom serca czy udarom.
 9. Zaburzenia nerwowe: Łagodzący wpływ wąkroty azjatyckiej pozwala zredukować stres i wspomaga zdrowy sen. Dla ludzi cierpiących na dolegliwości takie jak epilepsja czy przedwczesne starzenie regularne przyjmowanie wąkroty może pozytywnie wpłynąć na jakoś ich życia.
 10. Popęd płciowy: Istnieją potoczne dowody, że wąkrota była używana celem zwiększenia energii w sypialni. Zwiększone libido jest często efektem ubocznym innych leków ziołowych i wąkrota azjatycka nie jest wyjątkiem. Poza zmniejszaniem zmęczenia mentalnego oraz powiększeniem zapasów energii w ciele, wąkrota może również pomóc ponownie rozpalić twój związek.
 11. Uwaga na koniec: Reakcja alergiczna na wąkrotę objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem lub pokrzywką skóry. Może również powodować dolegliwości żołądkowe, nudności lub stolec w dziwnym kolorze. Senność jest kolejnym możliwym efektem ubocznym. Objawy te są rzadkie, jednak połączenie związków w wąkrocie jest niecodzienne, więc przed spożyciem należy porozmawiać z lekarzem lub zielarzem.

 

O autorze

Ela

Ela

Elżbieta Nowakowska - Dietetyk z 18-letnim stażem. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Mimo dużego doświadczenia stale uczestniczy w szkoleniach w całym kraju. Jej mocne strony to odżywianie, suplementacja oraz farmaceutyka.

› Zobacz wszystkie artykuły

2 komentarze

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad