Suplementacja Suplementy diety

DMAA – maksymalne pobudzenie!

Cudowny spalacz tłuszczu, składnik najmocniejszych preparatów przed treningowych czy szkodliwa substancja dla organizmu ludzkiego?

Historia substancji

DMAA (znany jako 1,3-dimethylamylamine, geranium, geranamine) to substancja zsyntezowana i opatentowana w roku 1944 przez koncern Eli Lilly and Company jako składnik aktywny środka na przekrwienie błoń śluzowych. Preparat przez dziesiątki lat był z powodzeniem stosowany jako lek, aż do 2005-2006 roku kiedy to poznano jego kolejne działanie, a dokładniej działanie składnika aktywnego znanego obecnie jako DMAA. Patrick Arnold - chemik, który zasłynął z udziału w aferze dopingowej laboratorium "Balco", zwany również "ojcem prohormonów", postanowił wprowadzić substancje na rynek jako składnik suplementów diety. Stało się to możliwe ze sprawą wydzielenia dmaa z roślin, co zaowocowało możliwością dystrybucji jako ekstrakt pochodzenia naturalnego, pod nazwą geranamine.
Wprowadzenie produktów z DMAA na rynek spotkało się z ogromnym poruszeniem w kręgu producentów oraz z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony klientów.
Legalne pobudzenie porównywane do efedryny czy amfetaminy wywołało ogromne zainteresowanie i chęć wypróbowania "nowego środka". Warto dodać że w 2010 Światowa Agencja Antydopingowa (WADA)  uznała DMAA za substancję dopingującą i stosowanie zostało zakazane w sporcie zawodowym.

Działanie na organizm ludzki

Geranamina działa na ośrodkowy układ nerwowy (OUN) poprzez blokowanie wychwytu zwrotnego noradrenaliny dzięki czemu rośnie jej stężenie wewnątrz komórki oddziałując silnie na połączenia neuronowe.
Na wskutek działania silnie pobudzającego często substancja jest nazywana "spalaczem tłuszczu", brak jednak jakichkolwiek odniesień do badań medycznych o wpływie dmaa na lipolizę.
Efektywne funkcjonowanie w organiźmie trwa od 1 do 4 godzin, potęgowane jest poprzez dodanie kofeiny.
Działanie można odczuć już przy zaledwie 10 mg! Skuteczna dawka to 30 mg.
Efekty zależą od dawki i obejmują:

 • euforie, dobry nastrój
 • intensywną energię, brak zmęczenia
 • przypływ adrenaliny, skutkujący brakiem poczucia strachu
 • jasność umysłu i wysoki poziom koncentracji

Brakuje doniesień na temat długotrwałych skutków stosowania geranaminy i jego następstw. Jednak pojawiają się informacje odnośnie zaburzenia prawidłowego rytmu pracy serca czy krwotoków śródczaszkowych. Brak jednoznacznego potwierdzenia czy był to jedyny stymulant stosowany w suplementacji oraz danych na temat dawek i okresu przyjmowania.

Badania naukowe

stamp-895385_640

Badanie z 2013 roku, przeprowadzone na 50 młodych mężczyznach prowadzących aktywny tryb życia. W eksperymencie brały udział 3 grupy kontrolne, które przyjmowały:

Wniosek: Po odpowiednio 6 i 12 tygodniach przeprowadzono badania, które nie wykazały szkodliwego wpływu na członków grup kontrolnych.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23424215
_________________________________________

Badanie z udziałem Jack3d.

Wniosek: Długofalowe spożywanie 2 porcji dziennie (...) Jack3d przez 14 dni, nie powoduje podniesienia tętna spoczynkowego, skurczowego i rozkurczowego oraz ciśnienia tętniczego.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23882143
_________________________________________

Badanie z użyciem 25 mg dmaa na 8 mężczyznach z jednorazowym użyciem.

Wniosek: brak istotnego wpływu na badane kwestie.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24090077

Wymienione wyżej badania wskazują, że DMAA używane w rozsądnych dawkach, nie wywiera istotnego wpływu na prace serca. Daje to poczucie bezpieczeństwa w kwestii stosowania suplementów zawierających tą substancje aktywną. W przypadku jakichkolwiek obciążeń genetycznych ODRADZA SIĘ stosowanie opisywanej substancji.

Suplementy

Na rynku  nadal znajduję się wiele produktów zawierających dmaa. Są to najczęściej odżywki stosowane przed treningiem oraz spalacze tłuszczu. Z dobrze znanych reduktorów tłuszczy znajdzie się Lipodrene HardcoreW rankingu spalaczy znalazł się dość wysoko - co może świadczyć o wspomaganiu skuteczności termogeników.

Dużo więcej produktów zawierających geranamine stanowią suplementy przedtreningowe. Są to m. in. Bombshell, Executioner i Mesomorph.
Ciekawą alternatywą jest również HyperMax XT, który zawiera alkaloidy roślinne tj. extract eria jarensis 

Mimo wysokiej skuteczności i silnego działania pobudzającego zaleca się stosowanie przerwy jedno-dwutygodniowe ze względu na wzrost tolerancji dla składnika.

O autorze

Jakub Kola

Jakub Kola

Interesuję się suplementacją oraz dietetyką od 2004 roku. Stale doskonale się w tych aspektach. Posiadam status doradcy na największym forum sportowym w kraju.

› Zobacz wszystkie artykuły

15 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

 • siema
  miałem kilka przygód z dmaa i muszę powiedzieć że to wspaniały produkt.
  Zwalcza zmęczenie, tłumi ból, pozwala wspiąć się level wyżej
  Działa FENOMENALNIE!!!
  Niestety teraz pojawiło się dziecko i od prawie roku nie dysponuje czasem na ćwiczenia, ale jak wróce na siłownie to na pewno zainwestuje w coś z dmaa

 • Dłuższe stosowanie może prowadzić do nadciśnienia?
  jestem genetycznie obciążony jeśli można tak o tym powiedzieć, czy może to aktywować to schorzenie?

  • Witam,

   jeśli w rodzinie jest dużo osób, które miały problemy z nadciśnieniem to owszem jest ryzyko że w tym przypadku również wystąpi.
   Sama w sobie metylohexanamina nie zmienia genotypu czyli nie uaktywni schorzenia, nie mniej jednak proszę pamiętać o regularnym pomiarze ciśnienia tętniczego.

   Pozdrawiam

 • Bombshell z polecenia jako pierwszy supel z geranamina i jest kosmos siady +10 kg seria, siady jeszcze nie mierzzone ale mysle ze 15-20 kilo

 • Stimul8 biorę podwojną porcję i czuć pobudzenie ale czy bezpieczne będzie jeszcze zwiększać dawke? nie chce przedobrzyc ani nabyc jakis problemow z pikawa

 • Można się od tego uzależnić?
  Moj kumpel mmowil że zjadl jedną puszkę i poznniej musial kupić druga bo nie chciało mu sie cwiczyc bez…

Facebook

Ad