Ciekawostki kulinarne Odżywianie

Czosnek wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne.

Wyniki badań, które zostały opublikowane 29 sierpnia 2017 r. w czasopiśmie Scientific Reports potwierdzają zdolność czosnku do zwalczania niepożądanych i szkodliwych bakterii.

Profesor Michael Givskov z Uniwersytetu w Kopenhadze oraz jego współpracownicy stwierdzili, że ajoeny (organiczny związek chemiczny występujący w czosnku, stanowiący bezwonny produkt rozpadu alliiny) zawarte w czosnku zakłócają układy komunikacyjne bakterii Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa poprzez hamowanie małych cząsteczek regulatorowego RNA.

Związek bogaty w siarkę spowodował także uszkodzenie ochronnego biofilmu bakterii, czyniąc go bardziej podatnym na atak. „Te dwa rodzaje bakterii, które badaliśmy są bardzo ważne” – zauważył pierwszy autor, Tim Holm Jakobsen z Wydziału Immunologii i Mikrobiologii Uniwersytetu Kopenhaskiego.

„Nazywa się je Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa. W rzeczywistości należą one do dwóch bardzo różnych rodzin bakterii i są zwykle zwalczane przy użyciu różnych metod. Ale związek czosnku jest w stanie walczyć z nimi jednocześnie i dlatego może okazać się skutecznym wsparciem terapii z antybiotykami. „

W 2012 roku zespół profesora Givskova opatentował użycie ajoenów do walki z infekcjami bakteryjnymi, a wykorzystanie tego patentu zostało udzielone firmie, której produkt NX-AS-401 otrzymał oznaczenie leku do oceny u osób z mukowiscydozą. „Naprawdę wierzymy, że ta metoda może pomóc w leczenia pacjentów, którzy w przeciwnym razie mają kiepskie perspektywy, ponieważ przewlekłe infekcje, takie jak mukowiscydoza, mogą być bardzo silne” – prognozuje dr Jackobson. „Ale teraz, wraz z prywatną firmą, mamy wystarczającą wiedzę, aby dalej rozwijać lek oparty na związkach czosnku i testować go na pacjentach-ochotnikach.”

O autorze

Ela

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad