Healthy Lifestyle Trening

Ćwiczenia aerobowe mają działanie antydepresyjne

W niedawno przeprowadzonym badaniu sprawdzono, w jaki sposób ćwiczenia aerobowe mogą mieć działanie przeciwdepresyjne u osób z depresją. Wyniki porównano również z przeglądem wielu wcześniej przeprowadzonych badań. Ćwiczenia okazały się dobrym sposobem na osiągnięcie ulgi w depresji. Jednak badania aerobowe nie były rekomendowane w przeszłości.

W niedawnym badaniu sprawdzono, w jaki sposób ćwiczenia aerobowe mogą pomóc osobom z depresją. W celu przeprowadzenia badania naukowcy dokonali również przeglądu wcześniej opublikowanych badań. Wybrali 11 prób, w tym łącznie 455 pacjentów rekrutowanych przez instytucje zajmujące się zdrowiem psychicznym. Badaniami objęto w wieku od 18 do 65 lat, u których zdiagnozowano depresję. Badania nie obejmowały osób starszych, ponieważ w wieku senioralnym objawy depresyjne mogą być generowane przez inne schorzenia. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Depression and Anxiety.

Naukowcy odkryli, że ćwiczenia aerobowe mają znaczące działanie przeciwdepresyjne porównywalne z terapią psychologiczną lub lekami antydepresyjnymi.

W krótkotrwałych badaniach trwających zazwyczaj ok. cztery tygodnie, w których ludzie aktywizowali się fizycznie, odnotowano redukcję objawów depresyjnych. Zarówno u pacjentów ambulatoryjnych jak i u osób zdrowych ćwiczenia aerobowe miały porównywalne efekty w różnych ustawieniach i w różnych planach treningowych.

Ograniczenia badania obejmują niewielką liczbę przebadanych grup. W badaniach nie uwzględniono również efektów ubocznych ćwiczeń, chociaż tylko 37% zgłosiło bolesność mięśni, biegunkę lub zmęczenie. Przyszłe badania prowadzone z rygorystycznymi zmiennymi kontrolnymi są ważne, aby dostarczyć bardziej konkretnych dowodów na korzyści płynące z ćwiczeń aerobowych u osób z depresją.

Badanie wskazuje na obiecujące wyniki, pozwalające naukowcom projektować programy ćwiczeń aerobowych w celu opanowania depresji i zredukowania jej objawów. Niezależnie od stopnia „ciężkości” depresji u uczestników, nadzorowane ćwiczenia aerobowe wspierają leczenie głębokiej depresji i można to wykorzystać do zaprojektowania uzupełniającego podejścia w zakresie zdrowia psychicznego.

Bibliografia:

Morres, I., Hatzigeorgiadis, A., Stathi, A., Comoutos, N., Arpin-Cribbie, C., Krommidas, C. and Theodorakis, Y. (2018). Aerobic exercise for adult patients with major depressive disorder in mental health services: A systematic review and meta-analysis. Depression and Anxiety.

O autorze

Sylwia Lelonek

Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką. W wolnym czasie trenuje i podróżuje. Wiedzę czerpie ze szkoleń, książek, najnowszych badań i merytorycznych dyskusji.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad