Suplementacja Suplementacja podczas odchudzania Suplementy diety

Coluracetam – korzyści oraz potencjalne skutki uboczne

Coluracetam jest świetnym nootropem stosowanym do wspomagania pamięci i uczenia się. Co ciekawe pomocny może być w terapii depresji, lęku, a także przyczynić się do poprawy wzroku. To, co wiemy na temat tego produktu, zostało zebrane dzięki kilku badaniom na zwierzętach i doświadczeniom osób, które zdecydowały się po niego sięgnąć. Kilka badań na ludziach dotyczących tego leku nigdy nie zostało opublikowanych. Czytaj dalej, aby poznać potencjalne zastosowanie oraz możliwe skutki uboczne.

Z czym mamy do czynienia?

Coluracetam (inne nazewnictwo: BCI-540 lub MKC-231), jest substancją nootropową z klasy racetam (choć nie do końca jest do nich zaliczany).
Pierwotnie był badany w Japonii w połowie lat 90-tych pod kątem jego wpływu na chorobę Alzheimera. Badania te wykazały zdolność coluracetamu do poprawy pamięci i uczenia się u myszy z uszkodzonymi komórkami nerwowymi. Jednak żadne z badań dotyczących choroby Alzheimera nigdy nie zostało opublikowane [1].

Druga runda badań dotycząca coluracetamu, przeprowadzona przez Brain Cells Inc., na ponad 100 osobach z depresją i lękiem, wskazała szereg korzyści w przypadku dużych zaburzeń depresyjnych (MDD). Wyniki tego badania również nigdy nie zostały opublikowane.

Mechanizm działania

Coluracetam ma bardzo fajną cechę. Poprawia wychwyt choliny w komórkach nerwowych poprzez wsparcie układ wychwytu choliny. Dzięki temu zwiększa znacząco ilość acetylocholiny w mózgu. Coluracetam może przywrócić system wychwytu choliny do optymalnego funkcjonowania po uszkodzeniu komórek nerwowych! [2].

Coluracetam chroni również receptory NMDA przed toksycznością glutaminianu. Uszkodzenie tych receptorów wiąże się z udarem, chorobą Alzheimera, urazowym uszkodzeniem mózgu i innymi chorobami mózgu [3].

Efekty coluracetamu

1) Coluracetam może poprawić pamięć i zdolność uczenia się

Brain Fuel v2
Produkt zawierający coluracetam.

Coluracetam poprawiał pamięć i zdolność uczenia się u szczurów, którym podano toksynę nerwową, która uszkadza system wychwytu choliny w mózgu [4].
Poziom acetylocholiny jest często niższy u osób z chorobą Alzheimera. Poprzez zwiększenie acetylocholiny w hipokampie, coluracetam może poprawić niektóre objawy choroby Alzheimera, takie jak słaba pamięć i zaburzenia uczenie się [5].
U szczurów, które otrzymały rekreacyjny lek PCP (który hamuje ChAT, enzym, który tworzy acetylocholinę), coluracetam naprawił uszkodzenie funkcji uczenia poprzez zwiększenie ChAT [6].

2) Coluracetam może pomóc w leczeniu schizofrenii

Enzym, który pomaga w tworzeniu acetylocholiny (ChAT) nie jest w pełni aktywny i efektywny [11].
Coluracetam zwiększył aktywność ChAT u szczurów z uszkodzeniem komórek nerwowych. Sugeruje to, że może on przynosić korzyści pacjentom ze schizofrenią za pośrednictwem tego samego enzymu. Potrzebne są dalsze badania bezpośrednio dotyczące osób ze schizofrenią [9].

3) Coluracetam może redukować lęk i niepokój

W badaniu na szczurach podawanie przez 21 dni coluracetamu doprowadziło do 20% zmiejszenia odczuwanego lęku. Efekt był lepszy niż efekt 12% valium w pojedynczej dawce w tym samym badaniu [9].

4) Coluracetam może wspierać neurogenezę (wzrost komórek nerwowych)

Niektóre doniesienia stwierdzają, że coluracetam wspiera wzrost komórek nerwowych (neurogenezę). Mechanizm działania pozostaje nieznany, ale uważa się, że jest on związany ze wzrostem acetylocholiny w obszarze hipokampu, gdy coluracetam jest podawany codziennie przez kilka tygodni [10].

5) Coluracetam może pomóc w terapii depresji lekoopornej

W badaniu (DB-RCT) 101 osób z depresją, u których nie powiodło się leczenie 2 lekami przeciwdepresyjnymi,  coluracetam miał pozytywny wpływ na odczuwalną poprawę jakości życia przy dawkach 80 mg 3 razy na dobę [7].

Niestety, jest to jedyne badanie na ludziach z wykorzystaniem coluracetamu.
Zdolność coluracetam do zmniejszenia toksyczności glutaminianu może być odpowiedzialny za jego pozytywne efekty w leczeniu depresji [8].

6) Coluracetam może poprawić wzrok

W zwyrodnieniowej chorobie siatkówki coluracetam może sprzyjać wzrostowi nerwów. Liczne raporty użytkowników opisują wyostrzenie wzroku i lepsze widzenie kolorów; jednak żadne badania naukowe nie potwierdzają tych efektów.

Coluracetam - skutki uboczne

 • Brain Fog
 • Obniżenie nastroju
 • Różne wyniki w zależności od ilości snu

Nieopublikowane badania dotyczące dawki na poziomie do 240 mg na dobę nie wykazały poważnych skutków ubocznych u ludzi.

Interakcja z lekami

Coluracetam może hamować lub upośledzać działanie leków antycholinergicznych, takich jak Benadryl, leki na chorobę Parkinsona i niektóre leki przeciwpsychotyczne.
Coluracetam może również nasilać działanie leków cholinergicznych, takich jak niektóre leki na jaskrę i chorobę Alzheimera.
Może również wchodzić w interakcje z lekami działającymi na receptor NMDA, takimi jak środki przeciwkaszlowe i środki znieczulające.

Formy suplementacji

Alpha GPC
Cholina wzmaga działanie coluracetamu!

Coluracetam można zażywać:

 • Podjęzykowo.
 • Doustnie - kapsułka lub tabletka.

Wiele osób zażywających coluracetam bierze również cholinę w celu wzmocnienia działania coluracetamu i zmniejszenia możliwych skutków ubocznych.

Dawkowanie

W badaniach dawki wahały się od 10 mg dziennie do 80 mg 3 razy dziennie, łącznie 240 mg na dobę, co nie wykazało działań niepożądanych.

Doświadczenie nasze oraz osób które testowały coluracetam w produktach dostępnych w naszym sklepie.

Pomimo tego, że brakuje konkretnych badań dotyczących coluracetamu, wiele osób testuje go na własną rękę. Oto niektóre efekty, o których wspominają nasi czytelnicy:

Intensywniejsze postrzeganie kolorów,
Lepsza przejrzystość obrazu,
Poprawiony nastrój,
Poprawiona pamięć,
Zredukowany niepokój,
Zwiększona koncetracja,
Zwiększona energia,

Popularne produkty zawierające coluracetam

BRAIN FUEL V2

_____________________________________________________________________________________________________________________

Bibliografia:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7710736
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18461272
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18446264
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18461273
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16273023
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17467960
 7. http://www.evaluategroup.com/Universal/View.aspx?type=Story&id=216319
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9541286
 9. https://www.google.com/patents/US20090088449
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18991809
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17467960

 

 

 

 

O autorze

Jakub Kola

Jakub Kola

Interesuję się suplementacją oraz dietetyką od 2004 roku. Stale doskonale się w tych aspektach. Posiadam status doradcy na największym forum sportowym w kraju.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad