Ćwiczenia Odchudzanie Suplementacja podczas odchudzania Suplementy diety

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej?

Utrata wagi to trudny i skomplikowany proces. Na szczęście są suplementy, które ułatwiają zrzucanie zbędnych kilogramów i osiąganie wymarzonej sylwetki. Niektóre z nich zaliczają się do spalaczy tłuszczu – inne do metabolizerów tłuszczu.

Jednym z bardzo często zadawanych pytań jest: czym te suplementy się od siebie różnią?

Mam nadzieje, że w tym tekście uda nam się w możliwie jak najdokładniej opisać obie kategorie produktów, wskazać różnice między nimi i pomóc wam dobrać odpowiedni środek dla siebie.

Czym są spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu (lub termogeniczne spalacze tłuszczu) są to suplementy, których głównym zadaniem jest wsparcie procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Obierają sobie za cel występujący w ciele tłuszcz i podnoszą metabolizm, czyli dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Spalacze działają w organizmie na wiele sposobów. Podwyższają metabolizm, hamują apetyt, zmniejszają łaknienie. Zawierają także środki stymulujące, podnoszące poziom energii. Wszystkie te właściwości wspierają utratę wagi.

Jak działają spalacze?

Mieszanka składników zawartych w spalaczach tłuszczu wspomaga lipolizę (czyli rozkład komórek tłuszczowych), dzięki czemu dostarczają ciału energii. Aktywują też inne procesy ułatwiające utratę wagi. Składniki, o których mowa to:

Stymulanty (substancje stymulujące): kluczowy element każdego, szanującego się spalacza tłuszczu. Kofeina, guarana, teobromina (zawarta m.in. w czekoladzie), to właśnie one odpowiadają za wzrost energii i utrzymują nas w stanie skupienia przez cały dzień. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ze względu na dietę i treningi łatwo możemy opaść sił i stracić motywację. Witaminy B, pomimo tego, że nie działa stymulująco, wykazuje podobne właściwości i są często dodawanym komponentem.

Boostery metabolizmu, ich rolą jest zwiększenie ilości spalanych kalorii. Są to np. zielona herbata oraz guarana.

Reduktory apetytu. Wiele spalaczy tłuszczu ma w swoim składzie substancje, które są odpowiedzialne za zmniejszanie apetytu i hamowanie łaknienia. Jedną z nich jest chrom. Nie tylko pomaga organizmowi wydajniej palić zalegający tłuszcz, ale także podnosi efektywność metabolizowania węglowodanów. To w wyraźny sposób pozwala zachować względnie stabilny poziom cukru we krwi, a co za tym idzie – uniknąć napadów głodu.

Blokery węglowodanów np. substancje te pomagają w walce z kilogramami w bardzo prosty sposób. Hamują absorbcję kalorii pochodzących z węglowodanów. Carb-blokery, np. te pochodzące z białej fasoli, pozwalają zatem zmniejszyć ogólną liczbę przyswojonych kalorii.

Czym są metabolizery tłuszczu?

Zadaniem metabolizerów tłuszczu jest przede wszystkim zmniejszanie odkładania się tłuszczu w ciele poprzez przekształcanie go w energię. Ich skład często w dużej mierze pokrywa się z tym, co możemy znaleźć na etykiecie spalaczy tłuszczu. Wyróżnia się kilka kluczowych składników, występujących w tych produktach, które pozytywnie wpływają na przyspieszenie procesu utraty wagi. Jednym z podstawowych składników jest cholina, która ma właściwości lipotropowe. Oznacza to mniej więcej tyle, że tłuszcz nie wnika do wątroby tylko jest rozprowadzony, w formie energii, po całym ciele.

Spalacze kontra metabolizery. Co powinniśmy wybrać?

Znalezienie odpowiedniego dla siebie suplementu nie jest łatwe i odbywa się metodą wielu prób i jeszcze większej ilości błędów. W naszej opinii lepiej jest w pierwszej kolejności sięgnąć po spalacze tłuszczu, zawierają one bowiem z reguły bardziej rozbudowane składy. Istnieje więc większa szansa na to, że któraś z zawartych w nich substancji okaże się skuteczna. Natomiast dla tych, którzy pomimo ciężkich treningów nie mogą się pozbyć tłuszczu z newralgicznych miejsc – metabolizery mogą okazać się kluczem do sukcesu. Również osoby wrażliwe lub po prostu nie lubiącej mocnej stymulacji – powinny decydować się na metabolizery lub spalacze o mniejszej zawartości stymulantów.

Jak wybrać dobry spalacz?

Znalezienie dobrego jakościowo produktu, który będzie nam pasował nie jest proste. Biorąc pod uwagę ilość dostępnych specyfików z tej grupy suplementów – można się pokusić o stwierdzenie, że jest to wręcz trudne. Poniżej znajdziecie kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze:

Składniki/Skład – jeśli jest to twój pierwszy spalacz, możesz zdecydować się na produkt o mniejszej zawartości stymulantów, ale wciąż oferujący rozsądną ilość pozostałych składników, biorących udział w procesie spalania tłuszczu. Zwróć szczególną uwagę na: ekstrakt z zielonej herbaty, afrykańskie mango, ekstrakt z gorzkich pomarańczy oraz l-karnitynę.

Dawkowanie – czytanie etykiet może nie dać pełnego obrazu danego produktu, zwłaszcza jeśli jest się nowym w suplementacyjnym światku. Dobrą metodą na weryfikację tego co producent napisał jest czytanie opinii użytkowników. Jeśli dobre opinie są poparte również doniesieniami naukowymi – jesteśmy w domu!

Najlepsze spalacze:

Żeby uczynić Twoje życie prostszym, a wybór łatwiejszym, zamieszczamy nasze rekomendacje:

Jeśli interesuje Cię coś mocniejszego, sprawdź poniższe produkty:

Jak wybrać dobry metabolizer tłuszczu?

Wybranie dobrego metabolizera może być równie trudne jak dobór dobrego spalacza. Pomimo tego, ze opie te grupy produktów działają podobnie – w przypadku metabolizerów należy zwrócić uwagę na kilka kluczowym składników:

Cholina

Inozytol

Metionina

Kolejnym punktem do rozważenia przy wyborze produktów metabolizujących tłuszcz jest forma, w jakiej chcemy go przyjmować . Większość suplementów odchudzających występuje albo w postaci kapsułek lub proszku. Kapsułki są na pewno łatwiejsze w konsumowaniu i dozowaniu.

Najlepszy metabolizer tłuszczu

Poniżej kilka polecanych przez nas produktów:

Czy mogę stosować spalacze w połączeniu z metabolizerami?

Jak najbardziej. Jeśli oba te produkty zawierają różne składniki – można je używać razem, w celu jeszcze lepszego palenia sadła. Zwłaszcza w przypadku, gdy metabolizer nie zawiera żadnych substancji stymulujących. Pamiętaj jednak, aby robić 1-2 tygodniowe przerwy w przyjmowaniu spalaczy co mniej więcej 6-8 tyg. Zapobiegniesz w ten sposób uodpornieniu się na działanie niektórych składników np. kofeiny.

 

O autorze

Jakub Kola

Jakub Kola

Interesuję się suplementacją oraz dietetyką od 2004 roku. Stale doskonale się w tych aspektach. Posiadam status doradcy na największym forum sportowym w kraju.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad