Badania suplementów Healthy Lifestyle Plotki suplementacyjne Suplementacja Suplementy diety

Chrom – wsparcie w odchudzaniu

Chrom jest to pierwiastek, który należy do jednego z mikroelementów, stanowiących ważną rolę dla funkcjonowania całego organizmu. Zwany pierwiastkiem śladowym, bo jego ilości są niewielkie, to mimo wszystko jest niezwykle cenny, wpływając na wiele funkcji.

Działanie

Działanie chromu jest szerokie i bardzo różnorodne. Znany przede wszystkim  jako przyspieszacz spalania tłuszczów. Hamuje on apetyt, reguluje poziom cholesterolu, uspokaja i łagodzi bóle głowy. Bierze udział w procesach przemiany materii, pobudza trzustkę do produkcji insuliny, a do tego bierze udział w przemianie węglowodanów i białek. Chrom obniża poziom cukru we krwi, chroni kobiety przed osteoporozą w czasie menopauzy.

Dawkowanie

Dzienne spożycie chromu zależne jest od wieku. Niemowlęca do 6 miesiąca życia potrzebują go 0,01 – 0,04 mg/dobę, do pierwszego roku życia 0,02 – 0,06mg/ dobę. U większych dzieci jest to norma od 0, 02 – 0,2 mg. Dorośli potrzebują go od 0,05 – 0,2mg. Większe ilości potrzebne są osobom, które uprawiają sport, są na diecie wysokocukrowej lub wykonują ciężką pracę fizyczną.

Większą przyswajalność można zyskać zażywając go jednocześnie z witaminą C, a unikając wzajemnego łączenia z cukrami prostymi, z tłuszczami i wapniem. A gdzie znajduje się najwięcej chromu? W drożdżach, kaszach i płatkach, w pełnoziarnistym pieczywie, a także rybach, owocach morza i mięsie indyka.

Niedobór

Niedobór tego pierwiastka w organizmie zdarza się najczęściej u osób, które się odchudzają, które nadużywają alkohol i mają problemy z nerkami i z układem pokarmowym. Wśród najczęściej pojawiających się objawów niedoboru zaliczyć możemy między innymi bóle głowy, drażliwość, zmęczenie, a także wzrost cholesterolu oraz poziomu cukru we krwi.

Nadmiar

Jeśli spożywamy więcej, niż zalecana ilość, może dojść do zaburzeń produkcji insuliny. Problemem może być także gorsza przyswajalność żelaza i cynku. Może on uszkodzić DNA, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu.

Polecany produkt

Tri-Chromium firmy Now zawiera nie tylko kompleks 3 form chromu, ale i również cynamon, także wpływający na poziom glukozy we krwi i wrażliwość insulinową. Będzie doskonałym wsparciem w insulinooporności oraz przy odchudzaniu.

O autorze

Sylwia Lelonek

Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką. W wolnym czasie trenuje i podróżuje. Wiedzę czerpie ze szkoleń, książek, najnowszych badań i merytorycznych dyskusji.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad