Suplementacja Suplementy diety

Boswellia Serrata – korzyści płynące z suplementacji.

Słyszeliście pewnie o kurkumie (kurkuminie doprecyzując) i jej niezwykłych właściwościach przeciwzapalnych. Wiedzieliście jednak o istnieniu zioła, mogącego okazać się jeszcze bardziej skutecznym w łagodzeniu bólu, hamowaniu stanów zapalnych czy potencjalną ochroną przed nowotworem?

Przejdźmy zatem do konkretów - co to jest Boswellia? Boswellia, znana jako żywica indyjska, pozyskiwana jest z kadzidłowca Boswellia serrata - drzewa pochodzącego z terenu Indii. Używana była ona przez tysiące lat w Ajurwedzie do leczenia różnych schorzeń włączając artretyzm, ból, gorączkę i choroby serca. Inne odmiany kadzidłowca, jak np. kadzidłowiec Cartera mają zbliżone właściwości.

To, jak działa Boswellia, czyni ją podobną do kurkumy, co więcej oba te zioła wykazują efekt synergicznego działania, co sprawia, iż stosowane łącznie są jeszcze mocniejsze niż użyte każde z osobna. Według niektórych badań połączenie boswellii i kurkumy dało lepsze rezultaty w łagodzeniu objawów bólowych niż wydawany na receptę Celebrex.

Właściwości przeciwzapalne kadzidłowca pochodzą głównie z zawartych w tej roślinie kwasów i terpenów, związków antyoksydacyjnych obecnych również w owocach cytrusowych, eukaliptusie i innych roślinach. Badania wskazują, iż kwasy zawarte w kadzidłowcu działają poprzez blokowanie procesu syntezy enzymu szczególnie odpowiedzialnego za rozwój stanów zapalnych: 5-Lipoksygenazy (5-LO).

Jakie zastosowanie ma Boswellia?

  1. Łagodzenie bólu w reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz chorobie zwyrodnieniowej stawów. 

Przeciwzapalne działanie kadzidłowca łagodzące ból, redukujące obrzęk oraz poprawiające mobilność pacjentów zostało wykazane w kilku badaniach przeprowadzonych na chorych cierpiących na wspomniane wyżej schorzenia. Badania pokazują dogłębne efekty stosowania tego zioła obejmujące redukcję symptomów choroby nawet o 45-67%, co czyni go porównywalnym do lekarstw wypisanych na receptę, oraz redukcję stanów zapalnych o ok. 35%. Wydaje się, że boswellia jest szczególnie pomocna w leczeniu stanów zwyrodnieniowych kolana jako, że kolejne badania wykazały redukcję objawów bólowych, opuchlizny i trudności w poruszaniu u pacjentów stosujących to zioło. W odróżnieniu od niektórych innych naturalnych specyfików, których efekty stosowania stają się zauważalne dopiero po kilku tygodniach, zioło działa szybko, wg jednego badania – ekstrakt z kadzidłowca łagodził ból i usprawnił działanie stawu kolanowego już w przeciągu 7 dni.

  1. Łagodzenie objawów nieswoistego zapalenia jelit.

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym boswelli może być skuteczna w leczeniu schorzeń takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Badania sugerują także dobroczynny wpływ kadzidłowca na funkcjonowanie układu żołądkowo-jelitowego poprzez podtrzymywane odporności w przebiegu układu pokarmowego i zapewnianie jego ochrony antyoksydacyjnej. W jednym z badań porównano działanie boswelli oraz leku przeciwzapalnego przepisywanego na receptę i wykazano ich podobną skuteczność w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna. W innym udowodniono, iż aż do 82% pacjentów stosujących ekstrakt w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego przeszło w fazę remisji choroby.

  1. Astma

Żywice, otrzymywane z kadzidłowca tradycyjnie stosowane były w terapii układu oddechowego, włączając kaszel, bronchit i zaburzenia oddechu. Nowoczesne badania dowodzą zaś, iż kwasy zawarte w jej żywicy mogą wpływać na stan zapalny powodujący astmę, dokonując radyklanej poprawy funkcjonowania pacjenta. Wg jednego z badań, u 70% chorych przyjmujących 300 mg tego ekstraktu trzy razy dziennie wykazano znaczącą poprawę procesu oddychania oraz redukcję liczby ataków. Wg innego zaś, u pacjentów astmatycznych, którzy przyjmowali połączenie boswellii, kurkumy oraz korzenia lukrecji wykazano znaczące ograniczenie poziomu związków zapalnych oraz markerów stresu oksydacyjnego.

  1. Hamowanie rozwoju stanów nowotworowych. Boswellia Extract

Kwasy kadzidłowca okazują się w wieloraki sposób powstrzymywać rozwój raka. Mogą one zapobiegać zmianom w DNA oraz powodować apoptozę (śmierć) komórek rakowych. Inne związki zwarte w kadzidli, zwane triterpenami wykazały właściwości przeciwnowotoworowe. Szereg badań dotyczących komórek pozwolił wykazać iż, kadzidła potrafi:

- spowolnić wzrost nowotworu złośliwego w przypadku raka piersi,

- tłumić postęp i przerzuty raka trzustki,

- hamować rozwój guza prostaty,

- zablokować żywotność oraz powodować obumieranie komórek rakowych w przypadku nowotworu pęcherza moczowego

Suplementy oparte na boswelli i ich stosowanie.

Ekstrakt z kadzidłowca możesz znaleźć do nabycia jako pojedynczy suplement najczęściej w formie tabletek, proszków czy syropów. Często również jest on włączony do składu środków przeciwzapalnych (np. Boswellia z kurkumą) oraz inne zioła. Chociaż zalecenia bywają różne, typowe dawkowanie zakłada stosowanie 300 mg substancji leczniczej trzy razy dziennie, bądź kierowanie się zaleceniami zawartymi na opakowaniu. Niektórzy eksperci uważają, iż bezpieczne dla dzieci jest stosowanie połowy dawki przeznaczonej dla osoby dorosłej. Zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku bycia w ciąż bądź przyjmowania innych lekarstw. Efekty uboczne odnotowane w trakcie badań klinicznych nie występowały częściej niż w przypadku placebo. Wśród dostrzeżonych efektów ubocznych występowały biegunki, nudności, ból brzucha i zgaga.

Jaka Boswellia jest najlepsza?

Przy kupowaniu warto zwrócić uwagę, by kupić ekstrakt, a nie samą Boswellię. Jeśli chodzi o kwestię, gdzie kupić ekstrakt Boswellia, to wystarczy zajrzeć do sklepu z najlepszymi produktami, o których jakość nie musimy się obawiać.

O autorze

Jakub Kola

Jakub Kola

Interesuję się suplementacją oraz dietetyką od 2004 roku. Stale doskonale się w tych aspektach. Posiadam status doradcy na największym forum sportowym w kraju.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad