Popularne artykuły

Boostery ATP – działanie
Adenosine - purine nucleoside molecule, is important part of ATP, ADP, cAMP , RNA, DNA. Structural chemical formula and molecule model. Vector illustration Adenosine - purine nucleoside molecule, is important part of ATP, ADP, cAMP , RNA, DNA. Structural
Badania suplementów

Boostery ATP – działanie 

ATP jest to główny nośnik energii w komórkach. To organiczny związek chemiczny, który składa się z trzech części: adeniny, rybozy i trzy reszty kwasu fosforowego. Rozpuszcza się w wodzie, hydrolizuje w kwasach i w zasadach. Jest składnikiem wszystkich komórek. Jest magazynem energii, wykorzystując ją w procesach fotosyntezy i oddychania komórkowego. Każdy organizm produkuje energię każdego dnia.

Odbywa się to dzięki rozpadowi ATP, który jest jej nośnikiem. Wytwarzany z tłuszczu, węglowodanów, z białek i z alkoholi. To, co jemy ulega rozpadowi. Jedne związki wchłaniane są do krwiobiegu, inne się rozkładają i tak białka na aminokwasy, tłuszcze na kwasy tłuszczowe i glicerol, a cukry na fruktozę, galaktozę i glukozę. Z tego zyskujemy energię, którą sami musimy wyprodukować. A wszystko to możliwe jest właśnie dzięki ATP.

Jak działa ATP

ATP działa dla zyskania energii. Kiedy na przykład biegniemy, zaczynamy odczuwać ciepło. Jest to pierwszy z objawów wytwarzanej przez nas energii. Reszty fosforanowe, które są w ATP tworzą między sobą wysokoenergetyczne wiązania, które po rozpadzie dają nam bardzo dużo energii. W zależności od intensywności treningu, dana ilość ATP jest zużywana. W fazie spoczynku jest to ok. 45 kilogramów, podczas treningu 0,5 kg na każdą minutę. ATP jest nośnikiem, który nieustannie tą energię produkuje i podlega regeneracji. Największe ilości energii można zyskać podczas procesów beztlenowych, które mają miejsce w czasie treningu siłowego.

Jak działają boostery?

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju boosterów, których zadaniem jest wspomaganie produkcji ATP. Takie działanie ma bowiem na celu poprawę funkcjonowania mitochondriów, które dostarczają energię, jaka jest potrzebna w wielu procesach fizjologicznych, dla sprawności umysłowej, czy dla jeszcze lepszych efektów podczas wysiłku. Do najpopularniejszych boosterów ATP zalicza się między innymi D-rybozę, kwas R-liponowy, PQQ i kreatynę.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *