Suplementy diety

BCAA i Tauryna

activlab-bcaa-xtra-l-glutamina-800gtaurine-mega-caps-235x305

BCAA I TAURYNA - RAZEM SKUTECZNIEJSZE
zmniejszają DOMS-y i stopień uszkodzenia mięśni

Niektórzy ludzie mówią, że jak boli to rośnie, inni twierdzą, że jak boli to trening był udany. Ból jest nieodzownym elementem intensywnego, niekiedy udanego treningu. Jednak w perspektywie czasu najzwyczajniej przeszkadza on w życiu codziennym. Mowa oczywiście o DOMS-ach, czyli opóźnionej bolesności mięśni, występującej na ok dobę po intensywnym treningu, utrzymującym się często przez kilka kolejnych dni.

Już wcześniej wykazano, że zarówno aminokwasy rozgałęzione (BCAA), jak i tauryna zmniejszają DOMS-y i uszkodzenia mięśni. Ich działanie po podaniu „solo” w niektórych przypadkach, było jednak dość ograniczone. Tym razem grupa badaczy sprawdziła jak spiszą się wspomniane aminokwasy na 36 przeszkolonych mężczyznach, wykonujących intensywne ćwiczenia ekscentryczne zginaczy łokcia. W tym celu stworzono 4 grupy: placebo, otrzymującą wyłącznie BCAA, otrzymującą wyłącznie taurynę oraz otrzymującą BCAA i taurynę, po jednej porcji suplementów trzy razy dziennie, na 2 tygodnie przed treningiem i 3 dni po jego zakończeniu. Zgodnie z przewidywaniami najmniejsze DOMS-y i stopień uszkodzenia mięśni dwugłowych ramienia wystąpił w grupie przyjmującej BCAA (2:1:1) z tauryną – podawane dawki w porcji to 3,2 g BCAA i 2,0 g tauryny (łączna dawka dzienna: 6,4 g BCAA i 6,0 g tauryny). Za przyczynę większej skuteczności połączenia aminokwasów uznano synergizm antyutleniającego działania w ochronie DNA przed stresem oksydacyjnym oraz synergizm w hamowaniu ostrej odpowiedzi zapalnej.

JAK TO SIĘ MA DO OSÓB AKTYWNYCH FIZYCZNIE?

Wiele osób uważa, że DOMS-y są niezbędne dla rozwoju. Tym samym przekładają one postęp nad komfort życia codziennego. Autorzy badania zwracają uwagę na to, że nie zawsze większa bolesność przekłada się na lepsze efekty. Jest przecież ogromna ilość dodatkowych czynników wpływających na tworzenie postępów. Wygląda na to, że ewentualne hamowanie rozwoju organizmu poprzez obniżanie stresu oksydacyjnego i odpowiedzi zapalnej, zależne jest od rodzaju przyjmowanej substancji, a tym samym różnic w mechanizmach działania. Być może połączenie aminokwasów, stanowi swego rodzaju kompromis pomiędzy mniejszą bolesnością, a uzyskaniem zadowalających wyników.

Które BCAA wybrać? Zobacz ranking!

BCAA jako lek?

 

Literatura:
Ra SG, et al.: Combined effect of branched-chain amino acids and taurine supplementation on delayed onset muscle soreness and muscle damage in high-intensity eccentric exercise. J Int Soc Sports Nutr. 2013 Nov 6;10(1):51. doi: 10.1186/1550-2783-10-51.

O autorze

Redakcja

Redakcja

www.muscle-zone.pl :)

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad