Badania suplementów Ciekawostki treningowe Suplementacja Suplementy diety Trening

Batony energetyczne, żele czy może napoje? Po co warto sięgnąć?

Węglowodany poprawiają wydajność podczas długotrwałego wysiłku(> 2h). Podawanie płynów może pomóc w zapobieganiu ciężkiemu odwodnieniu, a także przyczyniać się do podniesienia wydajności. Wiele osób ma jednak problem z odpowiedzią na pytanie czy najlepiej jest pić napoje, żele, jeść batony, a może banany lub inne źródła węglowodanów? W trakcie długodystansowych wyścigów sportowcy wydają się dokonywać różnych wyborów. Widzimy zawodników z napojami, niektórzy preferują żele, a jeszcze inni potrafią zajadać się klasycznymi słodyczami! Aby odpowiedzieć na pytanie, co warto wybrać, naukowcy przeprowadzili szereg badań na
Uniwersytecie w Birmingham.

Badania były częścią studiów doktoranckich Beate Pfeiffer. W pierwszym badaniu (1) porównała ona spożycie napoju sportowego ze spożyciem żelu zawierającego taką samą ilość węglowodanów i wody. Rowerzysta jeździł przez dwie godziny z umiarkowaną intensywnością i spożywał 1 żel na godzinę (z kompozycją 2: 1 glukozy: fruktozy) z 200 ml wody lub napój węglowodanowy. W obu próbach cykliści otrzymali taką samą ilość węglowodanów. Średnie spożycie węglowodanów było wysokie: 1,8 g / min + przyjmowane płyny. Węglowodany zostały "wyznakowane" węglem 13, co pozwoliło Beate obliczyć, ile węglowodanów zostało spożytych (i zużytych) podczas ćwiczeń. Na powyższym rysunku egzogenne utlenianie węglowodanów (ile przyjętego węglowodanu użyto) zostało przedstawione dla dwóch prób i jasne jest, że nie było fizjologicznych znaczących różnic między dwiema postaciami przyjmowania węglowodanów.

Nie jest to zaskakujące, ponieważ w jednym przypadku węglowodan miesza się z wodą w butelce, a w drugim przypadku żel węglowodanowy jest spożywany i mieszany z wodą w żołądku. Stężenia węglowodanów są takie same i oznacza to, że dostarczanie węglowodanów musi być bardzo podobne. Najważniejsze jest to, że nie ma znaczenia, czy węglowodan dostarczany jest jako napój sportowy, czy jako żel z wodą. Uwaga: jeśli żel zostanie zużyty bez wody, zawartość w żołądku będzie silnie stężona, co spowolni opróżnianie żołądka z płynów, a także z większym prawdopodobieństwem spowoduje problemy żołądkowo-jelitowe.

Napoje czy batony energetyczne?

W drugim badaniu (2) porównano baton energetyczny z napojem węglowodanowym. Projekt badania był bardzo podobny: rowerzysta pojechał dwie godziny ponownie i tym razem otrzymali napój węglowodanowy lub baton energetyczny z wodą. Całkowita ilość spożytych węglowodanów oraz całkowita ilość spożytego płynu została dopasowana w dwóch próbach. Batonem użytym w tym badaniu był powszechnie dostępnym batonem energetycznym o wysokiej zawartości węglowodanów, ale o niskiej zawartości białka, tłuszczu i błonnika. Wyniki tego badania przedstawiono na powyższym rysunku. Również tutaj różnica między pokarmem stałym a wodą i napojem węglowodanowym jest niewielka i statystycznie zupełnie nieistotna. Używanie węglowodanów z batonu wydaje się nieco niższe, ale różnica jest niewielka. Jest bardzo prawdopodobne, że dzieje się tak dlatego, że ten
konkretny produkt ma bardzo niski poziom tłuszczu, białka i błonnika. Baton energetyczny o większej zawartości tłuszczu, białka i błonnika prawdopodobnie spowolni opróżnianie żołądka i zmniejszy dostarczanie węglowodanów.

Jak pokazują wyniki tych dwóch badań, forma przyjmowania węglowodanów nie ma większego znaczenia dla utleniania węglowodanów. Innymi słowy, jako sportowiec, możesz mieszać i dopasowywać i dowolnie używać żeli, batonów lub napojów sportowych lub cokolwiek preferujesz, aby przyjąć węglowodany w trakcie trwania wysiłku. Pod względem dostarczania płynu, który nie był testowany w tym konkretnym badaniu, można by oczekiwać, że przy dostarczaniu stałych pokarmów przyjmiemy go odpowiednio mniej. Sportowcy mogą więc łączyć i dopasowywać dowolne źródło najlepiej pasujące do ich indywidualnych upodobań. Niektórzy sportowcy wolą płyny, inni naprawdę muszą coś zjeść, aby przetrwać dłuższe
wyścigi w dobrej formie. Dla niektórych sportowców żele są wygodnym sposobem przyjmowania węglowodanów, ale nie każdy jest ich fanem. Więc wybierz źródło węglowodanów, które Ci odpowiada. Wypracuj cel i odpowiednio zaplanuj odżywianie podczas wyścigu!

Bibliografia:
1. Pfeiffer et al MSSE Med Sci Sports Exerc. 42(11):2030-7, 2010
2. Pfeiffer et al MSSE Med Sci Sports Exerc. 42(11):2030-7, 2010

O autorze

Sylwia Lelonek

Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką. W wolnym czasie trenuje i podróżuje. Wiedzę czerpie ze szkoleń, książek, najnowszych badań i merytorycznych dyskusji.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad