Suplementacja Suplementy diety

ALCAR poprawia jakość nasienia i podnosi płodność!

Wbrew tendencji do przypisywania problemów z płodnością wyłącznie kobietom, Panowie również często zmagają się z tym problemem. Jednym z parametrów wskazujących na zdolność do prokreacji jest ruchliwość plemników, a nieprawidłowości określane są mianem asthenozoospermii.

Naukowcy postanowili sprawdzić efekty suplementacji L-Karnityną i Acetylo L-Karnityną (ALCAR) na ruchliwość plemników. W tym celu wybrano 60 pacjentów z idiopatyczną asthenozoospermią w przedziale wiekowym 24-38 lat. Każdy z nich miał za sobą przynajmniej 2 lata stwierdzonej bezpłodności, przy czym ich partnerki nie miały problemów z płodnością. Na początku próby poddano uczestników obfitej serii badań określających jakość nasienia, poziom hormonów we krwi, wykonano USG jąder i prostaty, wykluczono obecność infekcji itp.

Pacjentów podzielono na 4 grupy po 15 osób. Każda dostawała przez 6 miesięcy 1 fiolkę i 2 tabletki, z różnym pakietem substancji czynnych.

1 grupa: 3 gramy L-Karnityny

2 grupa: 3 gramy ALCAR

3 grupa: 2 gramy L-Karnityny i 1 gram ALCAR

4 grupa: nieaktywne, identycznie wyglądające placebo

Badania trwały 10 miesięcy, z czego pierwszy miesiąc był przeznaczony na obserwacje wstępne, 6 miesięcy na kurację i ostatnie 3 miesiące na obserwacje po zakończeniu przyjmowania suplementów. Dane od pacjentów były zbierane na miesiąc przed oraz w momencie zaczęcia kuracji, a następnie co 3 miesiące od jej rozpoczęcia aż do końca.

W wynikach eksperymentu zanotowano istotną w porównaniu do placebo poprawę parametrów określających jakość nasienia, takich jak objętość, stężenie i ruchliwość plemników oraz zmniejszenie ilości plemników nieprawidłowych. Warto zaznaczyć, że grupy stosujące formę ALCAR miały lepsze wyniki, niż w przypadku samej L-Karnityny. W pomiarach następujących na 3 miesiące po zakończeniu suplementacji nadal notowano wyniki lepsze niż przed kuracją.

Rezultaty tej próby wskazują na efektywność karnityny w przywracaniu męskiej płodności i jakości nasienia, przy czym forma acetylowana cechuje się większą skutecznością, niż wolna l-karnityna przyjmowana w odosobnieniu.

https://www.researchgate.net/publication/7595154_Placebo-controlled_double-blind_randomized_trial_on_the_use_of_L-carnitine_L-acetylcarnitine_or_combined_L-carnitine_and_L-acetylcarnitine_in_men_with_idiopathic_asthenozoospermia

O autorze

Jakub Kola

Jakub Kola

Interesuję się suplementacją oraz dietetyką od 2004 roku. Stale doskonale się w tych aspektach. Posiadam status doradcy na największym forum sportowym w kraju.

› Zobacz wszystkie artykuły

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad