Suplementy diety

Witamina D – A wytrzymałość

Witamina D

Witamina D

Najnowsze badania przekrojowe prowadzone przez Atkinson MA i współpracowników wskazują na ścisły związek między zmniejszoną ilością witaminy D w organizmie, a zwiększonym występowaniem anemii. Grupą badaną było 10 410 dzieci i młodzieży w wieku 1-21 lat.

UWAGA !!! Niejednokrotnie można natknąć się na informacje (bazujące na tym badaniu) twierdzące jednoznacznie, że obniżona ilość witaminy D w organizmie powoduje niedokrwistość i rzeczywiście może tak być. Może być jednak inaczej, a mianowicie zmniejszenie stężenia witaminy D w organizmie może być tylko skutkiem, a nie przyczyną niedokrwistości. Z najnowszego badania nie wynika jednoznacznie, czy obniżony poziom witaminy D w organizmie powoduje niedokrwistość, czy też tworząca się niedokrwistość wpływa na zmniejszenie ilości wspomnianej witaminy. Wiadomo tylko, że jest to w pewien sposób zależne. Potrzebna jest większa ilość badań.

Oczywiście wspomniana wyżej niewiadoma nie umniejsza zasług witaminy D w profilaktyce innych schorzeń.

JAK TO SIĘ MA DO OSÓB AKTYWNYCH FIZYCZNIE?

Z anemią utożsamiana jest zmniejszona ilość czerwonych krwinek. Wraz ze zmniejszającą się ilością czerwonych krwinek maleje zdolność transportowania tlenu (dotlenienia komórek). To natomiast może prowadzić do szybciej występującego zmęczenia i słabszej regeneracji po treningowej. Dlatego też warto śledzić dalsze doniesienia dotyczące znaczenia witaminy D we wspomnianej materii.

Atkinson MA, Melamed ML, Kumar J, Roy CN, Miller ER 3rd, Furth SL, Fadrowski JJ., Vitamin d, race, and risk for anemia in children. J Pediatr. 2014 Jan;164(1):153-158.e1. doi: 10.1016/j.jpeds.2013.08.060. Epub 2013 Oct 8.

Polecamy sprawdzić ofertę na produkty z Witaminą D

Autor: Adrian Buniak (Supplementation Strategy)

O autorze

Redakcja

Redakcja

www.muscle-zone.pl :)

› Zobacz wszystkie artykuły

1 komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

  • kto 10 lat temu myślał że wit D jest dla wszystkich ważna, a nie tylko dla dzieci? Teraz łykam D-vitum forte z przeświadczeniem, że to inwestycja w moje zdrowie na przyszłość:)

Facebook

Ad