TOP PRODUKTY: Ashwagandha

Na rynku znajduje się ogromny wybór produktów zawierających ekstrakt Ashwagandha. Przeciętny konsument myśli tokiem: „ashwagandha cena”. Jednym z pierwszych dostępnych produktów zawierających ten ekstrakt roślinny była Ashwagandha Swanson.
Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór. Bardziej zagłębiony w temat zweryfikuje ilość substancji w kapsułce (kapsułka kapsułce nie równa, więc warto rzucić okiem również na dawkowanie aswagandha, a docelowo dotrzeć do czegoś co nazywa się witanolidem.
Witanolidy 
to organiczne związki steroidowe, charakteryzujące się dużą aktywnością biologiczną: działanie cytostatyczne, przeciwbakteryjne oraz przeciwnowotworowe.

Ok, wróćmy jeszcze do opisu samego produktu.
Ashwagandha (Withania somnifera) to zioło, które swoją popularność zyskało już kilka tysięcy lat temu, stanowiąc podstawowy surowiec roślinny stosowany w indyjskim systemie medycyny naturalnej (Ajurwedze). Ashwagandha nazywana jest również „indyjskim żeń-szeniem”.

Swoje właściwości Ashwagandha zawdzięcza zawartości wielu składników aktywnych, a najważniejsze z nich to witanolidy i alkaloidy (anaferyna, anahigryna, witanina, somniferyna, tropina). Ajurwedyjscy eksperci i lekarze podkreślają, że terapeutyczny efekt działania tej rośliny wynika z dużo bogatszej zwartości. Do innych składników występujących w ekstraktach z ashwagandhy należą: flawonoidy, saponiny, glikozydy, kumaryny, fitosterole, minerały, żelazo, cholina i olejki eteryczne.

Witanolidy to najważniejsze bioaktywne składniki korzenia ashwagandhy. Obecnie, więcej niż 140 witanolidów z tej rośliny było wyizolowane i analizowane. Przypisuje się im właściwości przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, cytostatyczne, uspokajające i obniżające ciśnienie krwi. Najlepiej poznanym jest witaferyna A, której dowiedzionym działaniem antynowotworowym jest inhibicja czynnika Sp1. Czynnik Sp1 wspomaga utrzymanie aktywności telomerazowej w komórkach nowotworowych, przyczyniając się do ich nieśmiertelności.

Zatem witanolidy są najważniejszymi „składnikami” ekstraktu Aswagandhy. Warto tutaj wspomnieć o ich ilości procentowej czy standaryzacji.
Powszechnie stosowanym standaryzowanym wyciągiem jest KSM-66.

KSM 66® to wyciąg z ashwagandhy stworzony przez firmę Ixoreal Biomed, standaryzowany na zawartość bioaktywnych substancji, tj. witanolidów. Opracowany w 14-letnim procesie opartym na rozwoju i badaniach, których celem było doskonalenie. Jest produktem najwyższej koncentracji na światowym rynku, który sporządzono tylko przy użyciu korzeni Withania Somnifera. Produkowany w procesie ekstrakcji, w oparciu o zasady „zielonej chemii”, bez użycia alkoholi lub innych chemicznych rozpuszczalników. Zawartość witanolidów to minimum 5%.

Sensoril® to następny opatentowany ekstrakt z Witanii ospałej. Używany jest m.in przez firmę Life Extension  standaryzowany na zawartość minimum 8% witanolidów.

Wiele produktów to zwyczajnie suszony korzeń z rośliny, bez standaryzacji np. „ekstrakt suchy 4:1 z korzenia żeń-szenia indyjskiego”, o zawartości witanolidów nic nie dodano. Najczęściej taki zabieg ma na miejscu ukrycie ich niskiej koncentracji tj. 1,5-2,5% witanolidów.

Zatem który produkt wybrać?

#5 Now Foods – Ashwagandha (2,5% witanolidów) – 0,064 PLN za 1 mg witanolidów

#4 Swanson – Aswagandha KSM-66 (5% witanolidów) – 0,056 PLN za 1 mg witanolidów

#3

Olimp – ASHWAGANDHA KSM-66 PREMIUM

Ashwagandha KSM-66 PremiumPrzeliczyliśmy cenę każdego produktu, uwzględniając ilość kapsułek w opakowaniu, ilość substancji w kapsułce oraz ilość witanolidów.

Dla produktu firmy Olimp, cena za 1mg witanolidów to 0,048 PLN.

W składzie posiadamy standaryzowany ekstrakt KSM-66, zatem nie musimy się obawiać o jakość produktu.

Jest to suplement diety zawierający najbardziej doceniany ekstrakt z witanii ospałej – KSM-66, który uzyskiwany jest w procesie zgodnym z zasadami ‘Green chemistry’. Korzystnie wpływa na gospodarkę energetyczną organizmu i budowanie odporności na czynniki stresowe.

 

#2

Jarrow Formulas – ASHWAGANDHA

Ashwagandha 300mgFirma Jarrow Formulas, od wielu lat stawia na wysoką jakość swoich produktów, nie inaczej jest w produkcie Ashwagandha.
Do produkcji użyto potwierdzonego certyfikatem ekstraktu KSM-66.
Informuje to użytkowników produktu o zwartości witanolidów jako minimum 5%.

W preparacie Jarrow Formulas koszt 1 mg witanolidów kształtuje się na poziomie 0,047 PLN. Co daje niewielką, wręcz marginalną różnicę w stosunku do produktu firmy Olimp.

Jarrow Formulas zachęca trwalszym opakowaniem oraz większą ilością produktu w jednostkowym opakowaniu, z kolei produkty firmy Olimp znajdziemy w każdym sklepie z suplementami dla sportowców.

 

#1

Apollo’s Hegemony – ASHWAGANDHA

Ashwagandha Ashwagandha to naturalny suplement diety, którego formuła opiera się na wysokiej jakości certyfikowanym i organicznym ekstrakcie z korzenia Withania somniferastandaryzowanym na obecność minimum 5% witanolidów.

Preparat firmy Apollo’s Hegemony okazał się bezkonkurencyjny w stosunku do produktów firm dostępnych na rynku, z ceną 0,033 PLN za 1 mg witanolidów! 

Ashwagandha to bezpieczny i naturalny suplement diety, który jest szczególnie polecany osobom narażonym na długotrwały stres.  Preparat ten poprawia witalność oraz wspomaga regenerację organizmu po długotrwałej chorobie.

 

Podsumowując, suplementy diety przedstawione w naszym porównaniu to preparaty o wysokiej jakości, pominęliśmy budżetowe propozycje, których ekstrakt nie posiada standaryzacji. Dzięki czemu mamy tutaj produkty klasy „premium” będące najlepszymi z dostępnych na rynku.

15 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

 • Taki sam artykuł przydałby się na temat różeńca górskiego, gotu koli, bacopa moneri, i żeń szeni a trochę ich jest.

  Pzdr.

 • uwzgledniajac ashwanadha z Hepatica w cenie 33 zl za 90 caps mamy 0,022 PLN za 1 mg witanolidów!
  czyzby byl nowy lider ? 🙂

 • Piszecie, że witanolidy są najważniejszymi „składnikami” ekstraktu Aswagandhy i ku temu skupiacie uwagę układając ranking. Co w takim razie z innymi składnikami zawartymi w startym korzeniu, ale już nie w KSM-22 czy Sensoril, skoro w korzeniu znajdują się po za witanolidami liczne alkaloidy (anaferyna, anahigryna, witanina, somniferyna, tropina) oraz flawonoidy, saponiny, glikozydy, kumaryny, fitosterole, minerały, żelazo, cholina i olejki eteryczne ?
  Pytam, bo jak biorę sproszkowany korzeń to samopoczucie mam dużo, dużo lepsze aniżeli po KSM-22.

  • Generalnie witanolidy to najaktywniejsze „składniki” Ashwy, przy samym korzeniu jedni czują dość mocno ich działanie – inni nic, zero. Ma na to wpływ wiele czynników a kluczowymi mogą być: jakość sproszkowanego korzenia (to wcale nie musi być ten produkt) oraz predyspozycje, wiele osób nieodczuwa samego korzenia bo ilość np witanolidów jest zbyt niska – wówczas z pomocą przychodzą ekstrakty standaryzowane.

 • A co z KFD Ashwagandha+ (Forte) – KFD – 90 tabletek za 22zł
  skłąd
  Ekstrakt z korzenia ashwagandhy (Withania somnifera L.) DER 20:1 375.00 mg
  – w tym witanolidy 26.30 mg

  Ekstrakt z korzenia ashwagandhy, Withania somnifera L., DER 20:1, standaryzowany na 7% witanolidów
  Cenowo rewelacja 10 gr za 1mg.
  Ciekawe co z jakością?

 • brałem wszystkie wymienione wyzej produkty i z kazdego byłem zadowolony, rzeczywiscie apollo wychodzi najtaniej. ktos w komentarzach wspomnial o hepatica tez sprawdze i dam znac. jak narazie nr 1 to apollo bo dziala jakreszta a jest tansza