Odchudzanie Suplementacja Suplementacja podczas odchudzania Suplementy diety

Przegląd suplementów z jodem

Jod jest pierwiastkiem, który budzi wiele kontrowersji, a spotkać możemy się ze skrajnie odmiennymi opiniami na jego temat. Jedni głoszą że powinno się unikać dodatkowych źródeł jodu, drudzy natomiast nawołują do suplementacji bardzo wysokimi dawkami powołując się na zbawienne właściwości terapeutyczne owego minerału. Tak czy inaczej bezsprzecznym jest, że jod jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego niedobory są nadal często spotykane pomimo faktu wzbogacania jodem soli kuchennej. Gdy już zdecydujemy się na suplementację, warto rozeznać się w składach i jakości produktów oferowanych na rynku, by wybrać najbardziej rozsądną pozycję.

 

Dlaczego potrzebujemy jodu?

Najbardziej znaną funkcją jodu jest wspieranie funkcji tarczycy, gdyż jest on składnikiem hormonów produkowanych przez ten gruczoł. Hormony tarczycy natomiast, szczególnie trójjodotyronina (T3) wywierają szeroki wpływ na metabolizm, gospodarkę energetyczną, samopoczucie i zdrowie ogólne. Poza chorobami autoimmunizacyjnymi, niedobór jodu jest najdonioślejszą przyczyną rozwoju niedoczynności tarczycy. Duże niedobory lub nadmierne spożywanie goitrogenów, które redukują ilość jodu w organizmie prowadzą do powstawania woli na gruczole tarczowym. Wyniki badań wskazują także na przeciwzapalne właściwości jodu, gdyż może się on przyczyniać do spadku czynników takich jak IL-6 czy CRP. Znane są także antyoksydacyjne właściwości tego pierwiastka.

Niesamowicie ważna jest właściwa podaż jodu w trakcie ciąży, dlatego suplementy z nim są często zalecane w okresie oczekiwania na potomka. Pełni dużą rolę w rozwoju układu nerwowego maluszka, jego lekki niedobór może powodować zaburzenia poznawcze, a głęboki przyczynia się nawet do rozwoju kretynizmu dziecka – upośledzenia spowodowanego niskim poziomem hormonów tarczycy.

 

Jod organiczny i nieorganiczny

Jak wskazuje nagłówek, postaci jodu dzielimy na dwie kategorie – organiczny i nieorganiczny. Słowo organiczny ma wiele definicji i generalnie wywołuje pozytywne skojarzenia, zatem wiele osób w pierwszym momencie uważa właśnie tę formę za pożądaną. Jednak w tym przypadku nie należy mylić pojęcia organiczny z pojęciem naturalny, gdyż naturalne są także formy nieorganiczne. Różnica polega na tym, że jod nieorganiczny występuje w formie wolnej, niezwiązanej lub związanej na przykład z potasem. Jod organiczny natomiast to ten trwale związany z węglem. Wskazaną formą do suplementacji jest jod nieorganiczny, gdyż właśnie w takiej formie wychwytywany jest przez gruczoł tarczowy i może być wykorzystany do produkcji hormonów, czego nie można powiedzieć o jodzie organicznym przez związanie z cząsteczką węgla.

Przyjrzyjmy się zatem wiodącym, najczęściej polecanym suplementom z jodem, które są dostępne na rynku.

 

Swanson Kelp

Kelp

W tym suplemencie zawarto ekstrakt z alg morskich, które są bogatym źródłem jodu. Niestety, jest to jod w formie organicznej, a jak wiemy z poprzedniej sekcji, celować powinniśmy raczej w nieorganiczne postaci. Dodatkowym minusem, co prawda jedynie potencjalnym jednak niewyjaśnionym jest to, że z uwagi na wysoki poziom zanieczyszczeń wód, owe nieczystości mogą być zawarte również w kelpie. Może zawierać także śladowe ilości skorupiaków, co jest niekorzystną informacją  dla alergików. W jednej tabletce znajduje się 225 mcg jodu, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie w 150%.

 

Now Foods Potassium plus Iodine

Potassium + Iodine

Zawiera jod w formie nieorganicznego jodku potasu. Dzięki temu jest również źródłem potasu, co pozwala dodatkowo na wsparcie gospodarki elektrolitowej. Dawka jodu w jednej porcji jest taka sama jak w przypadku Swansona, czyli 225 mcg. Produkt firmy NOW Foods jest przyjazny dla alergików.

 

Optimox Iodoral®

Znalezione obrazy dla zapytania iodoral optimox

Iodoral jest tabletkowanym odpowiednikiem popularnego płynu Lugola. W składzie zawiera wolny jod i jodek potasu, a więc jak najbardziej korzystne formy. W porcji znajdziemy imponujące 12,5 mg elementarnego jodu, a dawka ta jest odwzorowaniem dziennej podaży jodu w społeczności japońskiej. W tych 12,5 mg zawiera się 5 mg wolnej formy i 7,5 mg jodu z soli potasowej.

 

Seeking Health Optimal Iodine

Optimal Iodine 12.5mg

Firma Seeking Health w swoim suplemencie zastosowała aż 3 postaci jodu nieorganicznego – formę wolną, sól potasową oraz sól sodową. Proporcja tych form wynosi 2:2:1. Dla większej wygody użytkowników, wypuszczono dwie wersje o różnych stężeniach, 6,25mg oraz 12,5mg. Dużym plusem jest również deklaracja o braku alergenów, takich jak nabiał, jaja, ryby, skorupiaki, orzechy, orzeszki ziemne, pszenica, czy soja.

 

Podsumowanie

Jak widzimy, podstawowymi kryteriami wyboru odpowiedniego suplementu są formy jodu, z czego korzystniej jest sięgać po te nieorganiczne oraz dawka dostosowana do naszych potrzeb. Dodatkowymi czynnikami, które mogą być brane pod uwagę są deklaracje o obecności lub braku alergenów oraz materiał, z którego wykonana została kapsułka, co ma znaczenie szczególnie dla wegan i wegetarian. Spośród wskazanych produktów, najlepszym wyborem wydaje się być suplement marki Seeking Health, ze względu na najbardziej sprzyjające parametry, które wyróżniają się na tle konkurencji, wśród których jest ilość form jodu, z których wszystkie są nieorganiczne, dwie dawki do wyboru, co daje możliwość lepszej personalizacji suplementacji oraz skład sprzyjający weganom i alergikom.

 

O autorze

Jakub Kola

Jakub Kola

Interesuję się suplementacją oraz dietetyką od 2004 roku. Stale doskonale się w tych aspektach. Posiadam status doradcy na największym forum sportowym w kraju.

› Zobacz wszystkie artykuły

8 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

Facebook

Ad