Suplementacja Suplementacja podczas odchudzania Suplementy diety

Przegląd najlepszych kompleksów witamin z grupy B

Wzrost świadomości społecznej w temacie żywienia i suplementacji sprawia, że coraz szersze grono osób decyduje się na uzupełnienie diety pakietem witamin z grupy B. Coraz częściej też zwracana jest uwaga na formy witamin zawarte w takim suplemencie, gdyż wybór najtańszego produktu oferowanego w aptece może nie być optymalnym rozwiązaniem.

 

Zastosowanie odpowiednich postaci witamin pozwala na najlepsze ich wykorzystanie z ominięciem wąskich gardeł w ich metabolizmie, przez które podaż form nieaktywnych mogłaby w zbyt niskim stopniu podnosić poziom tych aktywnych biologicznie w ustroju. Dzięki temu oszczędzane są także zasoby, które mogłyby być zużyte w procesach konwersji witamin.

Poniżej przyjrzymy się kilku wysokiej jakości kompleksom witamin B z górnej półki, uwzględniającym aktywne i dobrze przyswajalne formy witamin, które mogą być znacznie lepiej wykorzystane niż ich tradycyjne odpowiedniki.

 

Jarrow Formulas B-Right

B-Right podbił serca tysięcy osób dbających o zdrowie i wysoką jakość przyjmowanych suplementów. Można powiedzieć, że to on przetarł szlaki zaawansowanym B-Kompleksom. Swą popularność zawdzięcza głównie zawartości aktywnych, metylowanych form witamin B9 i B12.

Plusy:

– dodatek choliny z inozytolem B-Right

– jako jedyny ma dwie formy witaminy B5

Minusy:

– tylko jedna forma witaminy B3

– najmniejsza dawka biotyny

– mieszanki form aktywnych i nieaktywnych zamiast wyłącznie aktywnych

– sama ryboflawina, bez mononukleotydu flawiny

 

Doctor’s Best Best Fully Active B-Complex

Kolejny bardzo dobry preparat, różniący się jednak dawkami witamin w stosunku do poprzednika. Wybierany jest szczególnie przez osoby skupiające się w większej mierze na witaminie B12, gdyż ilość tej witaminy zdecydowanie przewyższa stężenia obserwowane w konkurencyjnych produktach.

Plusy:

– dużo wyższa ilość witaminy B12 niż w pozostałych kompleksach Fully Active B Complex

– połączenie ryboflawiny i mononukleotydu flawiny

– dodatek witaminy C

– najwyższa dawka tiaminy i witamin B6

Minusy:

– brak choliny

– nie podano dokładnych proporcji różnych form zastosowanych w witaminach B2, B3 i B6

 

Seeking Health B-Complex Plus

Seeking Health jest jeszcze mało znaną na polskim rynku marką, jednak z całą pewnością w najbliższym czasie jej rozpoznawalność wzrośnie. Produkty tej firmy charakteryzują się wysoką jakością i doborem składników, które powinny spełnić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Świetnym przykładem jest zastosowanie mieszanki witamin B12, w której oprócz metylowanej formy znajdziemy także adenozylokobalaminę, co daje szersze spektrum korzyści. Natomiast witaminy B2 i B6 otrzymujemy wyłącznie w gotowych, aktywnych formach, bez mieszanek łączonych z tańszymi, nieaktywnymi postaciami.

Plusy:

– podane dokładne proporcje form danej witaminy, tak jak to widać na przykładzie witamin B3, B9 i B12 B Complex Plus

– połączenie metylokobalaminy i adenozylokobalaminy zamiast samej metylokobalaminy

– witamina B6 tylko w aktywnej formie P5P, bez dodatku pirydoksyny HCl

– dwie formy folianów, jednak nadal bez użycia syntetycznego kwasu pteroilomonoglutaminowego

– największa dawka biotyny i witaminy B3

– dodatek Shilajit

– aktywna forma ryboflawiny

Minusy:

brak

 

Seeking Health B-Minus

Ten kompleks jest wyjątkowy, ponieważ nie uwzględnia folianów i kobalaminy. Z tego względu może być korzystny dla osób, które z różnych względów nie mogą przyjmować tych dwóch witamin. Daje to też komfortową możliwość wyboru dowolnej, mniej standardowej formy witaminy B12, na przykład adenozylokobalaminy lub hydroksykobalaminy z oddzielnego preparatu, dzięki czemu zyskujemy maksymalną elastyczność. Podobnie sprawa ma się w przypadku folianów, gdy możemy wybrać kwas folinowy zamiast 5-MTHF czy kwasu pteroilomonoglutaminowego.

Plusy:

– elastyczność w doborze form kobalaminy i folianów B-Minus

– najwyższa dawka witaminy B5

– dwie różne formy witaminy B3

Minusy:

– brak choliny

 

Jak widać, do przodujących do tej pory kompleksów firm Jarrow Formulas i Doctor’s Best, dołącza kolejny silny gracz sygnowany marką Seeking Health. B-Complex Plus sprawia wrażenie produktu bardziej zaawansowanego, z lepszym doborem form witamin. Aczkolwiek widoczne są różnice w dawkach poszczególnych składników, zatem B-Right i Best Fully Active B-Complex na pewno nadal będą cieszyć się sporym gronem zainteresowanych. Ciekawą nowością jest B-Minus, oferujący spore możliwości personalizacji, dzięki czemu możemy sięgnąć po pakiet witamin uzupełniając go dowolnie wybraną formą witaminy B12 i folianem dopasowując suplementację precyzyjnie do naszych potrzeb.

O autorze

Wojciech Nowosada

Wojciech Nowosada

Od zawsze pasjonowało mnie to jak funkcjonuje ludzki organizm. Stale poszerzam wiedzę z zakresu dietetyki, głównie sportowej, medycyny (endokrynologii i psychiatrii) i farmakologii. Moje zainteresowanie w szczególności przyciąga praca mózgu i działanie środków psychoaktywnych. Pracuję z pasją i staram się być na bieżąco z odkryciami nauki. W międzyczasie pomagam ludziom w kształtowaniu wymarzonych sylwetek i regulacji nastroju.

› Zobacz wszystkie artykuły

2 komentarze

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł

  • Ja przez lata popełniałam ten błąd i kupowałam najtańsze witaminy, które oczywiście nie przynosiły upragnionych efektów. Wybór suplementów powinien być przemyślany i warty inwestycji.

  • a mnie po Jarrow boli żołądek , nie jest to efekt niacyny bo naicyne biorę samą mam flash i nic mi to nie przeszkadza. Po Jarrow źle się czuję – śmierdzą strasznie te tabletki – chyba ryboflawina? i potem mi to siedzi dobrych kilka godzin na zołądku . Po Solgarze miałam to samo i przez to przestałam brać B complex :/

Facebook

Ad