Odżywki przedtreningowe ranking

Odżywki przedtreningowe, popularnie zwane „przedtreningówkami” (od angielskiego „pre-workouts”), zaliczają się do najczęściej spotykanych suplementów diety w ofercie niemal każdego producenta tych specyfików.

Oczywiście każdy z nich zachwala swoje produkty stawiając je ponad tymi, które oferuje konkurencja, jednak należy mieć na uwadze, że bardzo wielu z nich robi to nie do końca uczciwie bądź co gorsza, całkowicie nieuczciwie.

A dzieje się tak dlatego, ponieważ nie wszystkie z ich propozycji suplementów przedtreningowych zostały właściwie przebadane pod kątem ich skuteczności i bezpieczeństwa. Bardzo często na ich nie korzyść, np. brak wspomnianej skuteczności, działa fakt, iż producenci umieszczają w nich dawki poszczególnych składników, które są zbyt małe, skromne, czasami wręcz tylko symboliczne. Zapamiętaj – nie mają one prawa zadziałać, pieniądze, które na nie wydałeś powinny były zostać w Twoim portfelu lub przeznaczone na produkt znacznie bardziej godzien Twojej uwagi (i swojej ceny), ale o tym później.

Wyżej wymienione powody nie są jedynymi, które sprawiają, że niektóre przedtreningówki lepiej omijać. Nie wystarczy bowiem umieszczać w nich odpowiednie dawki określonych substancji, ale trzeba też to robić z głową, tzn. nie wykorzystywać w produktach składników, które się wzajemnie zwalczają lub ograniczają swoje działanie. To samo tyczy się odpowiedniego doboru składników, które powinny występować w swoim towarzystwie, bo dopiero wtedy ich działanie będzie optymalne i zapewni Ci efekty, w jakie celujesz.

Niestety, często zdarza się tak, że zamiast wspomnianych pożądanych efektów, musisz nie tylko pogodzić się z ich brakiem, ale dodatkowo zmagać się z działaniami niepożądanymi, wywołanymi przez określone substancje lub ich połączenia. Dajmy na to antyoksydanty. Ich duża dawka wydaje się być zbawienna dla zdrowia, bo przecież niszczą one wolne rodniki. Zapomina się jednak przy tym, że stosowanie ich w okolicy treningu powoduje zahamowanie stanu zapalnego niezbędnego do wywołania tzw. hipertrofii mięśniowej, czy, co najważniejsze, utrudniają one syntezę tlenku azotu.

dumbbells-932426_1920

A dlaczego jest o takie ważne?

Dlatego, że działanie tlenku azotu powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych, co oczywiście zwiększa transport tlenu, węglowodanów, aminokwasów oraz tłuszczów do komórek mięśniowych. To z kolei sprzyja kurczliwości włókien mięśniowych oraz syntezie białek.

Warto również wspomnieć o składnikach, których z całą pewnością powinieneś poszukiwać w składach odżywek przedtreningowych, np. kwasie foliowym. Ten składnik, inaczej zwany witaminą B9, jest niezbędny do odpowiedniej sekrecji tlenku azotu w organizmie.

Takich niuansów jest oczywiście o wiele więcej, co czyni wybór odpowiedniego preparatu niesamowicie skomplikowanym i czasochłonnym. Dlatego warto sięgać po rankingi taki jak ten, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

No dobrze, a co z oczekiwaniami, jakie możesz mieć (powinieneś) wobec odżywek przedteningowych? Najważniejsze – zapomnij o wzroście masy mięśniowej, bo nie to jest ich zadaniem. Twoja masa mięśniowa może ulec powiększeniu jedynie za sprawą Twojej podaży na makroskładniki, a więc białka, węglowodany i tłuszcze.

Rolą przedtreningówki jest przede wszystkim pozwolić Ci ulepszyć, zwiększyć jakość Twojego treningu – sprawić, że będzie on bardziej efektywny. Dzięki nim Twoje mięśnie będą bardziej pobudzone do wzrostu, Ty sam będziesz silniejszy i bardziej wytrzymały.

Odżywki przedtreningowe dzielą się na trzy ogólne kategorie:

Predtreningówki klasyczne – o wszechstronnym działaniu, zwiększającym pompę mięśniową, pobudzającym oraz poprawiającym wytrzymałość organizmu. Powstają one z myślą o osobach zdrowych, takich, którym obce są zwłaszcza problemy z krążeniem krwi.

Wśród nich wyróżniają się przede wszystkich takie produkty jak:


cart
URX Bombshell (http://www.muscle-zone.pl/odzywki-okolo-treningowe-przedtreningowe/urx-bombshell-270g) – jeden z nielicznych produktów przedtreningowych na rynku światowym, który przy tak z pozoru mało skomplikowanym składzie, wykazuje niebywałą skuteczność działania. Odważna receptura produktu skomponowana została z użyciem wyłącznie najefektywniejszych substancji, przy uwzględnieniu ich wymaganych dawek. URX Bombshell pozwala na osiągnięcie monstrualnego pobudzenia, koncentracji i motywacji do działania z jednoczesnym wywołaniem gigantycznej pompy mięśniowej.

cart
Jack’d Up (http://www.muscle-zone.pl/odzywki-okolo-treningowe-przedtreningowe/jackd-up-250g) – jeden z nielicznych produktów przedtreningowych na rynku światowym, który przy tak z pozoru mało skomplikowanym składzie, wykazuje niebywałą skuteczność działania. Odważna receptura produktu skomponowana została z użyciem wyłącznie najefektywniejszych substancji, przy uwzględnieniu ich wymaganych dawek.

cart
Mesomorph (http://www.muscle-zone.pl/odzywki-okolo-treningowe-przedtreningowe/mesomorph-388g) – bardzo złożony produkt zawierający w swoim składzie związki wspierające regeneracje, przyspieszające anabolizm i hamujące katabolizm. Dodaje energii, zwiększa produkcję Tlenku Azotu, zapewnia prawidłową prace mięśni, pomaga zwiększyć siłę mięśniową oraz wpływa na wytrzymałość. Dzięki temu doskonale nadaje się do stosowania w okresie zwiększonej aktywności fizycznej.

cart
Jack3D (http://www.muscle-zone.pl/odzywki-okolo-treningowe-przedtreningowe/jack3d-250g)– produkt stworzony dla najbardziej wymagających. Działanie, które można porównać jedynie z najmocniejszymi dostępnymi na rynku suplementami przed treningowymi.

 

Boostery pompujące – produkty pozbawione stymulantów układu nerwowego (kofeiny, teofiliny, geranaminy, efedryny, hordeniny czy higenaminy). Powstałe z myślą o osobach, którym zależy na bardzo dobrym ukrwieniu mięśni, lub wrażliwym na wyżej wymienione stymulanty.

Wśród nich z kolei, wyróżniają się przede wszystkich takie produkty jak:


cart
Nitraflex (http://www.muscle-zone.pl/odzywki-okolo-treningowe-przedtreningowe/nitraflex-300g)– innowacyjny suplement przedtreningowy, który zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni, dając wyjątkowo silne uczucie „pompy mięśniowej”, zarówno podczas treningu, jak i po nim. Preparat zawiera w swoim składzie składniki anaboliczne, pobudzające, zwiększające objętość komórek oraz podnoszące wytrzymałość.

cart
Alpha Drive (http://www.muscle-zone.pl/odzywki-okolo-treningowe-przedtreningowe/alpha-drive-270g)– to bardzo mocny produkt do stosowania tylko przed treningiem, którego składniki mają działanie potwierdzone badaniami naukowymi i dostajesz je w klinicznych dawkach, bez zbędnego cukru i sztucznych aromatów i barwników. Wystarczy spojrzeć na skład. Alpha Drive zapewnia niezrównaną energię, wytrzymałość i ostro podniesioną koncentrację i skupienie, abyś mógł pokonać kolejne bariery na treningu i poprawić wyniki.

 

Suplementy wytrzymałościowe – czyli przed treningówki zwiększające poziom energii i poprawiające wytrzymałości i wydolności, a przy tym nie zwiększające pompy mięśniowej. Powstałe z myślą o osobach uprawiających sporty wytrzymałościowe i siłowe.

Wśród nich królują:


cart
Hypermax (http://www.muscle-zone.pl/odzywki-okolo-treningowe-przedtreningowe/hypermax-204g)– zaprojektowany przy użyciu sprawdzonych składników najwyższej jakości, aby poprawić 3 najważniejsze aspekty przedtreningowej suplementacji. Zwiększyć wytrzymałość, zwiększyć produkcję tlenku azotu i dodać czystej energii z maksymalnym skupieniem i koncentracją. Chociaż został zaprojektowany, aby zapewnić ekstremalny poziomy energii i maksymalną koncentrację, HyperMax dostarcza także pełne dawki substancji przyspieszające wzrost masy mięśniowej i przyrost siły.

cart
Speed X3 (http://www.muscle-zone.pl/odzywki-okolo-treningowe-przedtreningowe/speed-x3-140g) – kolejny wielki ultra skoncentrowany suplement przed treningowy. Stworzony specjalnie, aby poprawić napompowanie mięśni, wzmocnić wytrzymałość, obniżyć poziom kwasu mlekowego, wspomóc budowy siły i masy. Speed X3 zmienia znaczenie słów ultra-skoncentrowany i mocno wpływa na skupienie, koncentrację i energię. Spróbuj nowego Speeda, a po trzydziestu minutach od spożycia poczujesz ekstremalną koncentrację i skupienie.

Jaka jest najlepsza przedtreningówka?

To zależy od osoby i od jej oczekiwań względem tego rodzaju suplementu. Przed jego zakupem trzeba zawsze dokładnie prześledzić jego właściwości. Oferta przedtreningówek jest bardzo bogata, więc każdy znajdzie odpowiedni preparat z tej kategorii dla siebie.

Czym charakteryzuje się dobra przedtreningówka?

Przede wszystkim odpowiednim składem. Odpowiednim, tzn. takim, który nie zawiera zbyt dużej ilości zwykłych wypełniaczy (węglowodanów, cukrów, itd.). Następnie należy zwrócić uwagę czy składniki na których zażyciu najbardziej nam należy występuję w danym preparacie w odpowiednio dużej dawce, zamiast tylko śladowej, co niestety często się zdarza.

Kiedy stosować przedtreningówkę?

Brak ograniczeń wiekowych. Wpływ na jej działanie wywiera moment spożycia posiłku. Najlepiej, aby czas od tego momentu, do momentu zastosowania odżywki nie był zbyt krótki, dlatego aby odczuć jego działanie najlepiej posiłek skonsumować ok 1,5-2 godzin, a odżywkę 15-30 minut przed treningiem.

Jak dawkować przedtreningówkę?

To zależy od wagi człowieka. Dobrą praktyką, jest stosowanie na początku połowy dawki zalecanej przez producenta na opakowaniu produktu. Po sprawdzeniu jego działania, można zacząć stosować się do jego zaleceń. Może się bowiem okazać, że wspomniana połowa dawki będzie całkowicie wystarczalna. Bywa, że i dawka, jaką proponuje nam producent na nas nie działa, wtedy można pozwolić sobie na jej zwiększenie o ok. 1,5-2 razy.

Odczuwam ospałość i zmęczenie o zażyciu przedtreningówki, co robić?

Dzieje się na ogół po dostarczeniu organizmu zbyt dużej dawki stymulantów, co powoduje, że uruchamiają się jego mechanizmy obronne. Wówczas najlepiej jest zmniejszyć tę dawkę, najlepiej o połowę.

Czy można łączyć przedtreningówki z innymi odżywkami?

To zależy z jakimi. Często łączone są one z preparatami, które stanowią uzupełnienie o składniki, których przedtreningówki nie zawierają, np. stymulanty.

Czy to prawda, że starsze wersje są lepsze od nowych?

Tak, to prawda. Dzieje się tak ponieważ, producenci po sukcesie określonego preparatu dążą do maksymalizacji zysku z jego sprzedaży, oferując jego drugą (lub kolejną) wersję, niestety uboższą od wersji pierwotnej. Innym powodem bywają po prostu różne regulacje farmaceutyczne.

Czy boostery treningowe z USA są lepsze od pozostałych?

Na ogół bywa to prawdą, a wynika to ze specyfiku regulacji prawnych w zakresie suplementacji – odmiennych podejść do tego zagadnienia amerykańskiej FDA oraz Unii Europejskiej, na korzyść tej pierwszej instytucji.

Czy istnieje dobra przedtreningówka nie droższa 50 zł?

Niestety nie. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w naprawdę dobrej jakości przedtreningówkę, to musimy liczyć się z wydatkiem większym niż 50 zł. Choć wydamy więcej pieniędzy, możemy być spokojni o osiągnięcie pożądanych efektów.

Po jaką przedtreningówkę sięgnąć w pierwszej kolejności?

Na początek warto sprawdzić te odżywki, na które stać nas bez większego wysiłku i wydaje się, że są w stanie spełnić nasze oczekiwania. Regułą jest również to, iż powinno się sięgać najpierw po preparaty słabsze, a dopiero później po te silniejsze.

Dlaczego przedtreningówka nie działa?

Powodów może być wiele – najczęstsze to kiepskiej jakości produkt oraz niewłaściwe stosowanie go.

Po jakim czasie przed treningówka zacznie działać?

Na ogół na treningu odczuwamy jej działanie. W innym razie, możemy być pewni, że odżywka, po którą sięgnęliśmy nie była dobrym wyborem.

 

20 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować artykuł