Popularne artykuły

Co zjeść po treningu? Ranking 20 najlepszych produktów spożywczych
Ciekawostki kulinarne

Co zjeść po treningu? Ranking 20 najlepszych produktów spożywczych 

Posiłek potreningowy jest bardzo ważny, to od niego zależy czego dostarczymy w pierwszej kolejności do naszego ciała. Przedstawimy dzisiaj przykładowe pozycje dla takich posiłków.

Węglowodany:

  1. Słodkie ziemniaki lub dynia: wcześniej ugotowane słodkie ziemniaki upiecz w piekarniku, przygotuj w wolnowarze lub w ciśnieniowym multiwarze. Możesz również pokroić dowolny rodzaj dyni (np. piżmową) w kostkę, i podobnie jak słodkie ziemniaki, upiec w piekarniku. Zarówno dynia jak i ziemniaki najlepiej podawać delikatnie ostudzone, posypane odrobiną cynamonu.
  2. Warzywa: surowe warzywa takie jak marchew, brokuły, papryka, wymieszaj z oliwą z oliwek, solą i pieprzem (lub podawaj bez dressingu). Dodaj do nich szpinak, jarmuż, pieczarki jako dodatkowe źródło białka.
  3. Buraki: możesz zrobić własne chipsy z buraka, lub upiec go w całości. Świetnie smakuje z innymi warzywami, a także z awokado i orzechami. (Nie martw się, jeśli zobaczysz, że Twój mocz zmienił kolor na czerwony - to zupełnie normalne)
  4. Plantany (banany zwyczajne): smaż na oleju kokosowym. Podawaj z nierafinowaną solą morską i odrobiną miodu dla smaku.
  5. Smoothies: zrób koktajl z mleka kokosowego, dyni lub słodkich ziemniaków, oleju kokosowego, jagód i / lub masła orzechowego. Będzie to doskonały posiłek potreningowy, który pozwoli Ci uzupełnić węglowodany i tłuszcze!
  6. Mus jabłkowy: zrób własny mus jabłkowy w dużej ilości i podziel na mniejsze porcje. Zapakuj do słoiczków – dzięki temu, będziesz mógł mieć zdrową przekąskę zawsze przy sobie.
  7. Owoce: najlepiej sezonowe, maliny, truskawki, jabłka, arbuzy, banany. Pamiętaj, aby zawsze myć owoce przed ich zjedzeniem. Nie należy ich spożywać razem z węglowodanami skrobiowymi (taki jak słodkie ziemniaki), ponieważ bogate we fruktozę owoce są inaczej metabolizowane przez organizm.
  8. Domowe batoniki: skomponuj własne batoniki ze słodkich ziemniaków, jajek, lub innych swoich ulubionych składników. Będą one doskonałym (i wygodnym) źródłem białek, węglowodanów i tłuszczy po treningu.

Białka:

  1. Mięso: wcześniej ugotowane mięso, takie jak pierś z kurczaka lub stek wołowy, pokrój na plastry lub zrób z niego pulpety, paszteciki albo kiełbaski. W takiej formie będzie je łatwiej zabrać ze sobą i zjeść w razie nagłego głodu.
  2. Jajka na twardo: jajka możesz gotować w dużych partiach i trzymać w lodówce przez kilka dni. Jeśli pakujesz swój posiłek potreningowy dzień wcześniej, pamiętaj aby obrać jajko. Dzięki temu łatwiej będzie Ci je zjeść poza domem i oszczędzisz sobie masy bałaganu.
  3. Łosoś lub tuńczyk w puszce: kupuj tylko tuńczyka i łososia niehodowlanego, pakowanego w sosie własnym (bez soi i konserwantów). Jest to bardzo dobre i łatwo dostępne źródło białka, nie wymaga trzymania w lodówce.
  4. Ryby i krewetki: z wcześniej ugotowanych krewetek usuń ogonki, a ryby (takie jak łosoś lub dorsz) pozbaw skóry i ości i voilà! Szybki i pyszny posiłek potreningowy gotowy.

Tłuszcze:

  1. Olej kokosowy: dodawaj do słodkich ziemniaków, świetnie sprawdzi się też w koktajlach.
  2. Masła orzechowe: masło orzechowe (np. z migdałów) można dodawać do koktajli, słodkich ziemniaków, lub używać jako dipu do surowych, pokrojonych warzyw.
  3. Mleko kokosowe: dodawaj do koktajli lub do owoców. Możesz też pić je prosto z kartonika.
  4. Awokado: świetnie smakuje solo jak i w formie dodatku do mięs.
  5. Guacamole: sprawdza się jako sos do mięs, surowych warzyw lub ryb z puszki.
  6. Domowe mieszanki orzechowe: stwórz własną mieszankę używając surowych orzechów, suszonych owoców i płatków kokosowych. Pamiętaj, aby spożywać orzechy w drugiej kolejności, po innych, łatwiej przyswajalnych tłuszczach, np. oleju kokosowym.

Nawodnienie:

  1. Woda kokosowa: jest to płynny ekstrakt z młodych, zielonych orzechów kokosowych. Zawiera witaminy, elektrolity, aminokwasy, przeciwutleniacze, enzymy, i, co oczywiste – wodę. Woda kokosowa jest najbogatszym źródłem naturalnie występujących elektrolitów, takich jak sód i potas, które pomagają naszym komórkom (nerwów, serca i mięśni) otrzymywać i przetwarzać impulsy, które są odpowiedzialne za np. skurcze mięśni. Z tego właśnie powodu woda kokosowa jest świetna podczas dłuższych treningów (rozcieńczona wodą) lub bezpośrednio po treningu, aby uzupełnić zapas elektrolitów. Znana jako Naturalny Gatorade, woda kokosowa, jest lepsza od tradycyjnych napojów sportowych, które zawierają syntetyczne witaminy, minerały i przetworzone cukry. Podczas zakupów upewnij się, że woda kokosowa, którą chcesz nabyć nie zawiera sztucznych konserwantów i dodanego cukru.
  2. Domowy napój izotoniczny: możesz bez problemu sam stworzyć swój własny napój izotoniczny używając: cytryny, miodu, soli morskiej i przefiltrowanej wody. Podobnie jak woda kokosowa, domowy izotonik, pomoże Ci uzupełnić wodę i elektrolity bez zbędnych konserwantów i cukrów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *